Alopesi areatada oksidatif stresin hastalık şiddeti, tedavi ve otoimmünite ile ilişkisi
Oxidative stress in alopecia areata and its association with disease severity, treatment and autoimmunity
  1. Tez No: 361568
  2. Yazar: KIARASH ASHRAFI HEIDARLOO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ADIŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Alopesi areata (AA) vücutta kıllı herhangi bir alanı etkileyen skarsız kıl kaybı ile karakterize bir kıl folikülü hastalığıdır. Etyopatogenezi tam olarak bilinmemekle birlikte başta otoimmün reaksiyonlar olmak üzere genetik yatkınlık, atopik durum, duygusal stres, eser element eksikliği, enfeksiyon ve nörolojik faktörlerin rolü üzerinde durulmaktadır. Son yıllarda AA'lı hastalarda oksidatif stres parametrelerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılan çalışmalarda hem malondialdehit (MDA) ve nitrik oksit (NO) gibi oksidan sistem elemanlarının hem de süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GPx) gibi antioksidan sistemin enzimlerinin doku veya kan düzeylerinde oksidan/antioksidan dengenin bozulduğuna işaret eden veriler saptanmıştır. Çalışmamızda amacımız MDA, NO, SOD ve GPx plazma düzeylerine bakarak AA hastalığının patogenezinde oksidatif stresin rolünü anlamak, topikal ve sistemik tedavinin oksidatif stres üzerindeki etkisini değerlendirmek, oksidatif stresin hastalık şiddeti ve diğer otoimmün hastalıklarla ilişkisini araştırmaktır. Çalışmaya AA tanısı almış ve topikal veya sistemik kortikosteroid (KS) tedavi endikasyonu konulmuş her gruba 15 hasta, toplam 30 AA'lı hasta ve kontrol grubuna toplam 26 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Kontrollerden ve tedavi öncesi ve sonrası hastalardan aç karnına alınan venöz kan örneklerinde MDA, NO, SOD ve GPx düzeyleri değerlendirilmiştir. Sonuçlar hem tedavi öncesi ve sonrası gruplar arasında hem de sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Alopecia areata (AA) is a hair follicle disease characterized by non scarring hair loss that affects any site of the body. Etiopathogenesis is unknown, but the focus is particularly on the role of autoimmune reactions, genetic predisposition, atopic status, emotional stress, lack of trace elements, infection and neurological factors. In recent years, in order to evaluate oxidative stress parameters in tissue or blood of patients with AA, malondialdehyde (MDA) and nitric oxide (NO) as the oxidant system components as well as superoxide dismutase (SOD) and glutathione peroxidase (GPx) enzymes as the antioxidant system components had been researched. The data indicates impaired balance of oxidant/antioxidant functioning. The aim of our study is to understand the role of oxidative stress in the pathogenesis of AA by looking at plasma levels of MDA, NO, SOD and GPx, assess the effect of topical and systemic treatment on oxidative stress and to investigate its relationship with severity of disease and other autoimmune diseases. The study included two groups consisted of 15 patients with AA who have indicated topical or systemic corticosteroids (CS) for their treatment, and a control group of 26 healthy subjects. Fasting peripheral venous blood was collected for detecting pre and posttreatment MDA, NO, SOD and GPx levels. The results were compared with each others and the healthy controls.