2005-2018 yılları arasında meydana gelen cinayetlerdeki suçlu profillerinin analizi
Analysis of criminal profiles in the homicides occurring between 2005-2018
  1. Tez No: 653274
  2. Yazar: MEHMET FATİH ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Hukuk, Sosyoloji, Forensic Medicine, Law, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Suçlu profili özellikle cinayet ve tecavüz gibi şiddet yükü ağır olaylarda suçun kimin tarafından işlediğinin bulunmasında kullanılan bir yöntemdir. Suçlu profilini bir suçun failini tespit etmeye çalışma süreci olarak tanımlayabiliriz. Bu çalışmanın amacı cinayetlerin meydana geldiği olay yerinin, cinayet faillerinin ve maktullerinin verilerini değerlendirerek, cinayet faillerinin profil veri havuzunu oluşturmak ve bu sayede cinayetlerde öngörülen şüpheli kişi havuzunun daraltılmasını sağlamaktır. Çalışmamızda Sivas adliyesinden ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan alınan izinler ile 2005-2018 yılları arasında 14 yıllık süreçte Sivas'ta meydana gelen cinayetlerin dava dosyalarındaki veriler incelenmiştir. Toplam 186 cinayet davası dosyasından 208 cinayet olayı tespit edilerek çalışmamıza alınmıştır. Çalışmamızda 184'ü (%95,3) erkek, 9'u (%4,7) kadın olmak üzere toplam 193 failin verisine ulaşıldı. Faillerin yaş ortalaması 34,27 olarak bulundu. 20 failin yaşının 18 yaş altında olduğu, 173 failin yaşının 18 yaş ve üzeri olduğu, faillerin %51,8'inin 20-40 yaş arası olduğu, %70,98'inin 40 yaş altı olduğu bulundu. 193 failden 184'ünün meslek bilgisine ulaşıldı. 184 failin 48 (%26,1) tanesinin işçi, 38 (%20,7) tanesinin mesleğinin olmadığı, 34 (%18,5) tanesinin esnaf, 51 (%27,7) tanesinin tarım ve hayvancılıkla uğraşmakta olduğu bulundu. 186 failden 128'inin bir işte çalıştığı bulunurken, 58'inin herhangi bir işte çalışmadığı bulundu. 193 failden 178'inin öğrenim durumu ile ilgili verilerine ulaşıldı. 178 failin 9'unun (%5,1) okur yazar olmadığı, 148'inin (%83,1) okur yazar-ilk okul terk veya ilk okul mezunu olduğu, 17'sinin (%9,6) lise mezunu olduğu, 4'ünün (%2,2) üniversite mezunu olduğu bulundu. Maktul verilerinde 174'ü (%87) erkek, 26'sı (%13) kadın olmak üzere toplam 200 cinayet verisine ulaşıldı. Maktullerin yaş ortalaması 37,45 olarak bulundu. 16 maktulün 18 yaş altında yer aldığı, 181 maktulün 18 yaş ve üzeri olduğu, maktullerin %62,9'unun 11-40 yaş arası olduğu bulundu. 208 cinayet olayını işleyen kişilere bakıldığında, 152 (%73,1) olayda maktulün failin tanıdığı biri olduğu, 25 (%12,0) olayda maktulün aile üyelerinden biri olduğu, 10 (%4,8) olayda maktulün eşi/partneri olduğu, 21 (%10,1) olayda maktulün failin tanımadığı birisi olduğu tespit edildi. 208 cinayet olayının 206'sının cinayet metoduna ulaşıldı. 206 olayın 111'inin (%53,9) ateşli silah ile işlendiği, 74'ünün (%35,9) delici-kesici alet ile, 21'inin (%10,2) diğer metodlar kullanılarak işlendiği saptandı. 200 cinayetin 87'sinin (%43,5) sosyal alanda işlendiği, 43'ünün (%21,5) kırsal alanda işlendiği, 27'sinin (%13,5) maktulün evinde işlendiği, 19'unun (%9,5) failin evinde işlendiği, 14'ünün (%7) ortak kullanılan evde işlendiği, 10'unun (%5) araç içeresinde işlendiği bulundu. Sonuç olarak cinayetler özellikle eğitim düzeyi düşük, sosyoekonomik düzeyi düşük, erkek cinsiyette, genç erişkin yaş grubu tarafından işlenmektedir. Maktuller sadece 21 (%10,1) olayda failin tanımadığı biridir. Cinayetlerde en sık ateşli silahlar kullanılırken ikinci sırada delici-kesici aletler kullanılmaktadır. Cinayetlerin önlenmesi için sosyoekonomik, psikiyatrik, eğitimsel ve siyasi açıdan önlemlerin alınmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Bu tür çalışmaların sayısı arttırılarak ülkemizde suçlu profiline yönelik bilimsel bir veri tabanı oluşturulmalıdır. Ülkemizde suçlu profili, sistemli bir ceza soruşturma sürecine entegre edilmeli ve davaların hızlandırılmasında ve çözüme kavuşturulmasında kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Criminal profiling is a method used to detect the perpetrator of violent cases such as murder and sexual assault. Criminal profiling can be defined as the process of understanding the characteristics of the perpetrator. The aim of this study is to create a profile data pool of murder perpetrators by evaluating the data of the crime scene where the murders occurred, perpetrators of murder and the victims, and thus, to narrow the suspect pool foreseen in murders. In this study, the data in the case files of the murders that took place in Sivas during the 14-year period between 2005-2018, were examined with the permissions obtained from the Non-Invasive Clinical Research Ethics Committee of Sivas Cumhuriyet University and Sivas Courthouse. 208 murder cases out of a total of 186 murder case files were identified and included in our study. In our study, the data of a total of 193 perpetrators, 184 (95,3%) male and 9 (4,7%) female, were obtained. The average age of the perpetrators was found to be 34.27. It was found that the age of 20 perpetrators were under 18, 173 perpetrators were older than 18. 51,8% of the perpetrators were between 20-40 years old, and 70,98% were under 40.The profession information of 184 of the 193 perpetrators was reached. Of the 184 perpetrators, 48 (26,1%) were found to be workers, 38 (20,7%) were unprofessional, 34 (18,5%) were tradesmen, and 51 (27,7%) were engaged in agriculture and animal husbandry. While 128 of 186 perpetrators were found to have a job, 58 of them were found not unemployed. Data on the educational status of 178 of the 193 perpetrators was reached. Of the 178 perpetrators, 9 (5,1%) were illiterate, 148 (83,1%) were literate-primary school level, 17 (9,6%) were high school graduates, 4 (2,2%) were found to be university graduates. A total of 200 murder data, of which 174 (87%) male and 26 (13%) female, were obtained in the victim data. The average age of the victims was found to be 37.45. It was found that 16 deceased were under the age of 18, 181 deceased were older than 18, and 62,9% of the deceased were between 11-40 years. Looking at the people who committed 208 murder cases, in 152 (73,1%) incidents the perpetrator was known by the victim, a family member in 25 (12,0%), husband / partner in 10 (4,8%), and an unknown person in 21 (10,1%). The method of murder of 206 of the 208 murders was reached. It was determined that 111 (53,9%) of the 206 incidents were processed with firearms, 74 (35,9%) were processed with piercing-cutting tools, and 21 (10,2%) were processed using other methods. Of the 200 murders 87 (43,5%) were committed in the social field, 43 (21,5%) were committed in the rural area, 27 (13,5%) were committed at the victim's home, It was found that the place of crime was the house of the perpetrator in 19 (9,5%), shared home in 14 (7%), and a vehicle in 10 (5%) of the cases. It was detected that the murders were committed especially by the young adult males with low educational and socio-economic level. The perpetrators were unknown by the victims of only 21 (10,1%) cases. It was also evaluated that while fire arms were used most frequently in murders, piercing-cutting tools were used in the second place. In conclusion, to prevent violent crimes such as murders, socio-economic, psychiatric, educational and political measures are needed. A scientific data base should be created for criminal profile in our country by increasing the number of such studies. In our country, the criminal profile should be integrated into a systemic criminal investigation process and used to speed up and resolve cases.