Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi çocuk gastroenteroloji polikliniğine başvuran 'gastrointestinal polip' tanılı hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients with 'gastrointestinal polip' application to the pediatric gastroenterology clinic of Ondokuz Mayis University Faculty of Medicine
- Tez No: 653275
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GAZİ KALAYCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Polikliniğine 1 Ocak 2000-1 Ocak 2020 tarihleri arasında başvuran Gastrointestinal Polip tanılı hastaların demografik özellikleri, klinik izlemleri, laboratuvar bulguları, hastalığın prognozu ve tedavi yanıtlarının geriye dönük değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç/Hastalar ve Yöntem: Polikliniğimize 1 Ocak 2000- 1 Ocak 2020 tarihleri arasında başvuran, 18 yaşından küçük ve“Gastrointestinal Polip”tanısı almış olgular değerlendirilmeye alındı. Hastaların demografik özellikleri, klinik izlemleri, laboratuvar bulguları, hastalığın prognozu ve tedavilere ait veriler kaydedildi. Bulgular: Çalışma grubumuzun K/E oranı 1 olup, çalışmaya 40 hasta alınmıştır. Çalışma grubunun tanı anındaki yaş ortalaması 6.88±3.76 iken, fizik bakıda sıklıkla normal fizik bakı bulguları kaydedilmiştir (%70). En sık görülen fizik bakı bulgusu polip palpasyonudur(%25). Polip tanısı için en sık kullanılan yöntem kolonoskopidir(%70). Çalışma grubumuzda en sık rastlanan polip türü, juvenil poliptir(%52.5). Çalışma grubumuzda en sık polip görülme lokalizasyonu rektumdur (%55). Rekürrens 3 hastada görülmüştür; bu hastaların ileri dönem tanıları PJS'dir. Tartışma ve Sonuç: Çalışmamızın, literatürle genel hatlarıyla tutarlı sonuçlar sunduğu söylenebilir. Ülkemizde gastrointestinal poliplerin pediyatrik hastalarda irdelenmesine dair güncel bir çalışma mevcut değildir. Bu nedenle bu tez çalışmasının, ülkemiz literatür bilgisine değerli bir katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to retrospectively evaluate the demographic characteristics, clinical follow-up, laboratory findings, prognosis of the disease and treatment responses of patients with a diagnosis of Gastrointestinal Polyp who admitted to the Pediatric Gastroenterology Outpatient Clinic of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine between January 1, 2000 and January 1, 2020. Material and Method: Cases who were admitted to our clinic between the dates of January 2000 to 2020 and diagnosed as“Gastrointestinal Polyp”were evaluated. Demographic characteristics, clinical follow-up, laboratory findings, prognosis of the disease and treatment data were recorded. Results: The F / M ratio of our study group was 1, and 40 patients were included in the study. While the mean age of the diagnosis of the study group was 6.88±3.76, normal physical examination findings were frequently recorded in physical examination (70%). The most common physical examination finding is palpation of polyp (25%). The most common method used for the diagnosis of polyp is colonoscopy (70%). The most common type of polyp in our study group is juvenile polyp (52.5%). The most common localization of polyps in our study group is the rectum (55%). Recurrence was seen in 3 patients. All patients whom recurrence was observed is diagnosed as PJS. Discussion and Conclusion: It can be said that our study provides results that are generally consistent with the literature. In our country, there is no current study about examining gastrointestinal polyps in pediatric patients. Therefore, we think that this thesis will make a valuable contribution to our country's literature.