Biodentin ve cam iyonomer simanın yapay çürük dentin lezyonlarında remineralizasyona etkisi ve mikrosızıntılarının in-vitro karşılaştırılması
An in vitro comparison of remineralization and microleakage of Biodentin and glass ionomer cement on the artificial carious dentin lesions
- Tez No: 653276
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ERONAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamızda diş sert dokularının remineralizasyonunu sağladıkları ileri sürülen, bu nedenle biyoaktif materyaller olarak değerlendirilen kalsiyum silikat esaslı Biodentin materyali ve cam iyonomer simanın, yapay çürük oluşturulmuş dentin lezyonlarında remineralizasyona etkilerinin ve restorasyon materyali olarak kullanıldıklarında mikrosızıntılarının in-vitro karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmanın birinci bölümünde remineralizasyonun saptanması için çekilmiş otuz dört adet üçüncü azı dişlerden elde edilen dentin kesitleri üzerine 1x1x1 mm boyutlarında dört adet standart kavite açıldı. Bir kavite, aside dayanıklı tırnak cilası ile (Gr 1, pozitif kontrol) örtüldü. Dentin kesitleri, yapay çürük solüsyonunda 37ºC, 96 saat demineralize edildi. Kavitelere Biodentin (Gr 2) ve cam iyonomer siman (CİS, Fuji IX)(Gr 3) uygulandı. Dördüncü kavite ise restore edilmeden bırakıldı (Gr 4, negatif kontrol). Daha sonra örnekler yirmi bir gün simüle vücut sıvısında (SBF) 37 ºC'da bekletildi. Kavitelerin ortasından geçecek şekilde vertikal yönde kesitler elde edildi. Remineralizasyonun saptanması için kesitlerde siman-dentin arayüz görüntüleri SEM'de incelendi ve SEM-EDX cihazı ile restorasyona komşu dentinde Ca/P oranları belirlendi. Gruplar arası karşılaştırmalar için veriler istatistiksel olarak Bonferroni testi ile incelendi. Çalışmanın ikinci bölümünde mikrosızıntı testi için, otuz dokuz adet çürüksüz üçüncü azı diş rastgele üç uygulama grubuna ayrıldı(n:13): Gr A: Biodentin, Gr B: CİS, Gr C; Kompozit (pozitif kontrol). Dişlerin okluzal üçlüsünden horizontal kesit alınarak düz dentin yüzeyi elde edildi, 4x2x2 mm boyutlarında okluzal dentin kaviteleri hazırlandı ve materyaller üreticinin önerileri doğrultusunda uygulandı. Tüm örneklere termosiklus işlemi uygulandı ve daha sonra örnek yüzeyleri restorasyon kenarlarından 1 mm uzakta kalacak şekilde tırnak cilası ile örtülendi. Bazik fuksin solüsyonunda 24 saat bekletilen örneklerden bukkolingual doğrultuda kesitler alındı. Restorasyondentin arayüzünde boyanma, iki gözlemci tarafından stereomikroskopta değerlendirildi (Kappa değeri: 0.85). Elde edilen veriler Kruskal-Wallis testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi (p0.1). Biodentin ile kompozit gruplarına ait değerler karşılaştırıldığında, anlamlı bir farklılık saptanmadı. CİS grubunda mikrosızıntı değerleri, kompozit grubundan anlamlı derecede daha yüksek bulundu. Ayrıca sıra değeri ortalamasına göre Biodentin grubunun ortalama mikrosızıntı değerinin, diğer gruplara kıyasla en düşük olduğu belirlendi. Sonuç olarak yapılan bu in vitro çalışmanın sınırları dahilinde, yapay çürük oluşturulmuş dentin lezyonlarında Biodentinin gerek remineralizasyon kabiliyetinin gerekse sızdırmazlığının cam iyonomer simandan daha yüksek olduğu saptandı. Biodentinin restoratif amaçla kullanılabileceği, ancak başarısının değerlendirileceği uzun dönemli klinik çalışmalara gerek olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This in-vitro study aimed to compare the effects of calcium silicate-based Biodentin and glass ionomer-cement (Fuji IX) on remineralization in artificial dentin lesions and comparatively evaluate the microleakage when used as restorative material. In the first part of the study four standart cavities in each tooth (1x1x1 mm) were prepared on thirty-four dentin sections obtained from extracted sound human third molars to detect remineralization. One cavity was covered with acid-resistant nail polish (Gr 1, positive control). Specimens were soaked in demineralization solution at 37 º C for 96 hours to induce artificial caries lesions. Biodentin (Gr 2) and Glass ionomer cement (GIC, Gr 3) were applied to the other cavities, fourth cavity was unrestored (Gr 4, negative control). Then they were immersed in simulated body fluid (SBF) for twenty-one days. Vertical sections were obtained perpendicular to the cavities. In order to detect remineralization, SEM images of the cement-dentin interface were evaluated and Ca/P values in dentin adjacent to the restoration were determined using SEM-EDX. The data were statistically analyzed using Bonferroni test. For microleakage testing, thirty nine non-carious third molars were randomly assigned to three groups (n:13): Gr A: Biodentin, Gr B: GIC, Gr C; Composite (positive control). The flat dentin surface was exposed by taking a horizontal section from the occlusal third of teeth and an occlusal cavity of 4x2x2 mm was prepared on the dentin surfaces. They were than restored with the materials as manufacturers' instructions. After thermocycling the samples were covered with nail polish, keeping the surfaces 1 mm away from the restoration edges. They were stained with basic fuchsin solution, sectioned in buccolingual direction and measured for microleakage. The staining at the restoration-dentin interface was scored in the stereomicroscope by two examiners. The data were evaluated statistically using Kruskal-Wallis test (p 0.1). No statistical difference in microleakage was found between Gr A and Gr C, while Gr B exhibited higher microleakage than Gr C. According to the mean rank, it was determined that the average microleakage values of the Biodentin group were the lowest compared to the other groups. Within the limitations of this in-vitro study it is concluded that both the remineralization ability and the sealing performance of Biodentin were higher than glass ionomer cement. It was thought that Biodentin can be used for restorative purposes. However, long-term clinical studies should be conducted to evaluate the success of the material.