Sedanterlere uygulanan egzersiz uygulamaları ile protein oranı yüksek diyetin vücut kompozisyonu üzerine etkileri
Effects of high protein diet with exercise applications on body composition in sedentary
  1. Tez No: 653283
  2. Yazar: KIVANÇ BURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİDE NABİL KAMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, protein ağırlıklı diyet ile birlikte submaksimal egzersiz programının kadın ve erkek bireylerin vücut kitle indeksleri ve fiziksel parametrelerine olan etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaçla vücut kitle indeksleri 25-29 arasında olan daha önce hiç spor yapmamış ve diyet uygulamamış 24 erkek ve 24 kadın sedanter gönüllüden oluşan 8 grup oluşturuldu. Kadınlar ve erkekler farklı gruplarda olacak şekilde rastgele altışar kişilik gruplar, bir kontrol ve 3 deneme grubu olacak şekilde oluşturuldu. Hem kadın gruplarında hem de erkek gruplarında 1.grup sadece spor yapan, 2. grup sadece diyet yapan, 3. grup ise hem spor hem de diyet programı uygulayan gruplar olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the effects of submaximal exercise program with high protein diet on body massindexes and physical parameters of male and female subjects.For this purpose, 8 groups were formed consisting of 24 male and 24 female sedentary volunteers who never had anysports and did not exercise before and had 25-29 body massindexes.Men and women were randomly assigned to be in different groups, a control group and 3 trial group seachhad 6-person. In both female and male groups, Group 1 was the only sport group, Group 2 was the only diet group, and Group 3 was the sports and diet program groups.