Türkçe öğretmeni adaylarının çokkültürlülük algılarının incelenmesi
Examining of the multicultiral perception of Turkish teacher candidates
- Tez No: 653284
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HULUSİ GEÇGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkçe öğretmeni adaylarının çokkültürlülük algılarını incelemektir. Bu amaç için pozitivist paradigmanın felsefik temellerinden faydalanarak nicel araştırma yöntemlerinden Genel Tarama Modelleri kapsamında olan 'İlişkisel Tarama Modeli' kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde öğrenim gören Türkçe öğretmeni adayları oluşturmaktadır. Araştırma için 'Elverişli Örnekleme' kullanılmıştır. Veriler Türkçe öğretmenliği bölümü öğrencilerine Demografik Bilgi Toplama Formu ve güvenirlik, geçerlik çalışması yapılmış Çok kültürlülük Algı Ölçeği uygulanılarak elde edilmiştir. Bu veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, kültür kavramının taşıyıcısı olan dil unsurunun öğretiminde aktif görev alacak olan Türkçe öğretmeni adaylarının çok kültürlülük algılarındaki farkındalıklar keşfedilmiştir. Sonuç olarak Türkçe öğretmenliği bölümlerinde görev alan yöneticiler ve çokkültürlülük bağlamında çalışmalar yapacak olan araştırmacılar için tavsiyeler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this studying is to examine the perception of the multiculturalism of Turkish teachers. For this purpose, descriptive survey design which is one of the quantitiative research methods is used by reforming the philosophical foundations of positivist paradigm. The sample of this research is to create a university in the field of Turkish teachers in Marmara region of Turkey. Similar homogonous samples and measure samples together are used. Datas obtained to Turkish teachers demographic informations collection form and security , multicultural perception scale, by using validity study. This datas analyzed with SPSS program.As a result of findings, it has been discovered that the awarenesses of the perception of multiculturalism. Which Turkish teacher candidates who will take on active duty in teaching language which is carrier of concept of culture. Consequently, it has been developed suggestions for administrators who take a part in departments of Turkish Teacher and researchers who will study in the context of multiculturalism.