Toprak-çok dar ayaklı alet ilişkilerinin görüntü işleme sistemi kullanılarak saptanması üzerine bir araştırma
Determining the relationship between soil and very narrow tine using image processing system
- Tez No: 65330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHİT KİRİŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
VII ÖZ Bu araştırmada, toprak-alet ilişkisi'nin Görüntü İşîeme Sistemleri yardımıyla çok dar yapılı ayakların toprakta meydana getirdikleri bozulma şekillerinin daha net olarak ortaya konması için, bir cam kap içerisindeki kum 'da ilerleyen ayağın meydana getirdiği bozulmanın sayısal kamera ile tespit edilerek bilgisayarda işlenmesi amaçlanmıştır. 0.37 kW'lik elektrik motoruyla, bir kızak üzerinde sonsuz vidaya bağlı payandaya tespit edilen ayak, yıkanmış, çeşitli çaplardaki parçacıklardan oluşan kum içerisinde 90° ve 45° lik açılarla 140, 180 ve 220 mm derinliklerde ilerlerken, kamerayla düşey görüntüler alınmıştır. Her bir deneme üç tekekerrürlü olarak gerçekleştirilmiştir. Kameraya kaydedilen ham görüntüler, Photo Enhancer (PE) programıyla hazırlanıp, işlenmek üzere Global Lab Image (GLÎ) programının kullanımına sunulmuştur. 90° lik ayak açısıyla çalışmalarda çok dar ayak kullanıldığında belli bir gevşeme alanının bittiği kritik derinlik ( de) noktasından sonra sıkışmanın meydana geldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT In this research, soil-tine interaction was evaluated in very narrow tine by using Global Lab Image (GLI) system. The main objective of this research was to determine the failure pattern formed by very narrow-tine. Tine which fixed on to support connected with infinite screw was driven an electrical motor powered 0.37 kW. Images taken by using the digital camera were obtained vertical of action medium. However, images were provided by angle of 45 and 90 degree and in depth of 1 40, Î 80 and 220 mm. Untreated images in camera were transfered to GLI program by using a software called as Photo Enhancer (PE). As a result of this study, compaction was determined after critical depth formed end of loosening zone.