Yozgat-Sorgun Küçükköhne linyit rezervinin yeraltı işletme ile fizibilite incelemesi
The Feasibility project in underground mining of the lignite deposit of Yozgat-Sorgun-Küçükköhne
- Tez No: 65329
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
IV öz Bu çalışmada Yozgat-Sorgun-Küçükköhne linyit rezervinin yeraltı iletmesine uygun olarak projesel incelenmesi yapılmıştır. Ycniçcltck Kömür ve Madencilik A.Ş. bünyesinde Sorgun Linyit Işletmcsi'ne bağlı sahadan alınan örneklerin kayamekanikscl özellikleri saptanmıştır. Aynca sahada M.T.A. tarafından yapılan raporlar ve kömür kimyasal anali/ değerleri toplanmıştır. Yapılacak yatırım ve harcamalara göre projenin rantabiliıe uygunluğu hesaplanmış ve karlılık analizi yapılmıştır. Hazırlık ve işletme dönemleri için birim İlerleme ( $/m ) ve birim üretim i.S/um i maliyetleri hesaplanarak ekonomik analiz yapılmıştır. Bulunan sonuçla! karşılaştırmalı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this sludy, underground mining feasibility project of Yoz.gat-Sorgun -Küçükköhne iignitc deposit has been prepared. Roek mechanic tesis have been performed on the samples taken from the area of Sorgun lignite district belonging to Yenicehek Mining Company. Beside this, all the reports and chemical analysis done on the coal of area have been collected from MTA. The feasibility of the project and sensitivity analysis of the project on the investment and spendings were done. For the preparation works and later in production stage, the unit cost of production ( $ / m ) and cost of excavation ( $/ ton ) has been calculated and an economical analysis was performed. Aii the results obtained from this feasibility project were investigated and compared.