Rehber hemşirelerin mentorluk becerileri ile profesyonel tutumları arasındaki ilişki
The relationship between preceptor nurses mentoring skills and professional attitudes
- Tez No: 653302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞENYUVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırma, göreve yeni başlayan hemşirelere rehberlik yapan klinik rehber hemşirelerin mentorluk becerileri ile profesyonel tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla ilişki arayıcı ve tanımlayıcı nitelikte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ve Kocaeli İli sınırları içinde yer alan T.C. Sağlık Bakanlığı'na bağlı iki tıp fakültesi hastanesi, iki eğitim ve araştırma hastanesi ve iki özel hastanede çalışan 245 klinik rehber hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Bilgi Formu”,“Mentorluk Ölçeği”ve“Mesleki Profesyonel Tutum Envanteri”ile elde edilmiştir.Veriler, SPSS Windows programı ile analiz edilerek, verilerin değerlendirilmesinde içerik analizi, tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma), tek yönlü varyans analizi, parametrik (t-testi), parametrik olmayan (Kruskal Wallis ve Mann Whitney U), güvenirlik analizinde Cronbach's alpha katsayısı ve korelasyon (Pearson/Spearman) analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; klinik rehber hemşirelerin mentorluk becerileri (4,27±,43) ve mesleki profesyonel tutumları (147,42±9,56) yüksektir.
Özet (Çeviri)
The research was performed in descriptive and comparative design to determine the relationship between the mentoring skills and professional attitudes of the nurses who guide novice nurses. Research sample comprises 245 preceptor nurses who work in two medical faculty hospitals, two education and research hospitals and two private hospitals within the borders of Istanbul and Kocaeli province, affiliated to the Ministry of Health. The data of the study were obtained with 'Information Form' Mentorship Scale“ and ”Inventory of Professional Attitude at Occupation". Data were analyzed with SPSS Windows program. In the evaluation of data, content analysis, descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation), one-way analysis of variance, parametric (t-test), nonparametric (Kruskal Wallis and Mann Whitney U), in the reliability analysis Cronbach's alpha coefficient and correlation (Pearson/Spearman) analyses were used. According to the research results; preceptor nurses' mentoring skills (4.27 ±, 43) and professional attitudes (147.42 ± 9.56) are high.