Rehber hemşirelik uygulamasının yeni mezun hemşirelerin gerçeklik şoku, klinik uyumu ve mesleki yeterlikleri üzerindeki etkisi
The effect of mentoring programme on reality shock, clinical adaptation and professional competencies of new graduated nurses
- Tez No: 885891
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ULUPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Araştırma rehber hemşirelik uygulamasının yeni mezun hemşirelerin gerçeklik şoku, klinik uyumu ve mesleki yeterlikleri üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma karma tipte olup girişim ve kontrol gruplu (ön test–son test kontrol desenli), kör teknikli, randomize kontrollü deneysel yöntem ve odak grup görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2021 yılında kuruma başlayan 65 yeni mezun hemşire, örneklemini güç analizi sonucunda 56 yeni mezun hemşire (28 girişim, 28 kontrol) oluşturmuştur. Araştırmanın birinci aşamasında rehber hemşireler eğitilmiş, ikinci aşamada ise rehber hemşirelik uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte kontrol grubunda yer alan hemşirelere 1 ay süren rutin klinik oryantasyon eğitimi, girişim grubu hemşirelerine ise 1 ay süren rehber hemşirelik uygulaması yapılmış ve yeni mezun hemşireler 3 ay boyunca izlenmiştir. Nicel veriler, rehber hemşirelik uygulaması öncesinde, uygulama sonrasında ve araştırmanın 3. ayında toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Rehber Hemşire Bilgi Formu, Hemşire Yetkinlik Ölçeği, Rehber Hemşire Eğitimi Sınav Formu, Yeni Mezun Hemşire Bilgi Formu, Gerçeklik Şoku Ölçeği, Hemşire Mesleki Yeterlik Ölçeği, Klinik Oryantasyon Eğitimi Ön-son testi, Klinik Oryantasyon Portfolyosu, Rehber Hemşire Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verilerinin toplanması için de rehber hemşirelik uygulaması öncesinde ve sonrasında Odak Grup Görüşmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to evaluate the effect of guidance nursing practice on the reality shock, clinical adaptation and professional competence of new graduate nurses. The research was of mixed type, with intervention and control groups (pretest-posttest control design) and used blind technique, randomized controlled experimental method and focus group interview method. The population of the research consisted of 65 new graduate nurses who started working in the institution in 2021, and the sample consisted of 56 new graduate nurses (28 intervention, 28 control) as a result of the power analysis. In the first stage of the research, guide nurses were trained, and in the second stage, guide nursing practice was carried out. During this process, 1 month of routine clinical orientation training was given to nurses in the control group, 1 month of guide nursing practice was given to nurses in the intervention group, and new graduate nurses were monitored for 3 months. Quantitative data were collected before, after and in the 3rd month of the study. Guidance Nurse Information Form, Nurse Competency Scale, Guidance Nurse Education Examination Form, New Graduate Nurse Information Form, Reality Shock Scale, Nurse Professional Competence Scale, Clinical Orientation Training Pre-post Test, Clinical Orientation Portfolio, Guidance Nurse Evaluation Form were used as data collection tools. To collect the qualitative data of the study, a Focus Group Interview was held before and after the nurse guide application.