Üst ve ast düzeydeki hemşirelerin birbirlerine karşı tutumları ile beklentilerinin karşılanması ilişkisi
The Relationship between the attitudes of head nurses and floor nurses toward each other and the extent to which they meet each other's expectations
  1. Tez No: 48636
  2. Yazar: BİLGİ GÜLSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVGİ OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışma yönetici ve yönetilen hemşirelerin birbirlerine uyumlaştırı İmasın da rehber olacak veriler elde etmek amacıyla, yönetici ve yönetilen konumundaki hemşirelerin birbirlerine karşı tutumları ile birbirlerinden beklentilerinin karşılanma düzeyi arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışma Haydarpaşa Numune Hastanesi, Sosyal Sigortalar Kurumu Okmey danı Hastanesi ve Marmara Üniversitesi Hastanesinde çalışan toplam 47 servis so rumlu hemşiresi ve 264 servis hemşiresinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin elde edilmesinde litaratürden ve uzman görüşlerinden yararlanıla rak, servis sorumlu hemşireleri ve servis hemşireleri için ayrı ayrı geliştirilen, 4 bö lümden oluşan anketler kullanılmış ve yüz yüze görüşme yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen veriler yüzdelik testi, x2 testi, t testi, varyans analizi ve Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmelere göre servis sorumlu hemşirelerinin servis hemşi relerine karşı tutum puanı ortalamalarının 4.55 ±1.11, servis hemşirelerinden bek lentilerinin karşılanma düzeyinin ortalama puanının 4.26 ± 0.73 olduğu; servis hem şirelerinin servis sorumlu hemşirelerine karşı tutum puanı ortalamalarının 4.46 ± 1.59, servis sorumlu hemşirelerinden beklentilerinin karşılanma düzeyinin ortalama puanının 3.81 ± 0.90 olduğu saptanmıştır. Servis sorumlu hemşirelerinin servis hemşirelerine karşı tutumu ve beklenti lerinin karşılanma düzeyi arasında (r =.50 ; p < 0.001) ve servis hemşirelerinin ser vis sorumlu hemşirelerine karşı tutumu ile beklentilerinin karşılanma düzeyi arasın da (r =.59 ; p < 0.001) anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Servis hemşirelerinin servis sorumlu hemşirelerine karşı tutumu ile servis sorumlu hemşirelerinin beklentilerinin karşılanma düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunurken (r =.40 ; p < 0.001), servis sorumlu hemşirelerinin servis hemşirelerine karşı tutumu ile servis hemşirelerinin beklentilerinin karşılanma düzeyi arasında an lamlı bir ilişki bulunamamıştır (r =.11). Yönetim ile ilgili temel üstü eğitim alan servis sorumlu hemşireleri ile çalışan servis hemşirelerinin tutum puanlarının daha olumlu olduğu (t = 3.30 ; p < 0.001), beklentilerinin karşılanma düzeyinin daha yüksek olduğu (t =3.63 ; p < 0.001); üni versite hastanesinde çalışan servis hemşirelerinin servis sorumlu hemşirelerine karşı tutum puanlarının daha olumlu olduğu (F = 7.57 ; p < 0.001) ve beklentilerinin karşılanma düzeyinin daha yüksek olduğu (x2 = 22.82 ; p < 0.01) saptanmıştır. 69Yöneticisi tarafından istek ve ihtiyaçları karşılanan hemşire personelin, yöneticisine karşı olumlu tutuma sahip olduğu ve olumlu tutuma sahip olduğu yöneticisinin istek ve emirlerini yerine getirdiği sonucuna varıldığından servis sorumlu hemşirelerinin, servis hemşirelerinin istek ve ihtiyaçlarına daha duyarlı olmaları gerektiği konusunda, elde edilen verilere göre uygun öneriler getirilmiştir. 70
Özet (Çeviri)
SUMMARY A study of the relationship between the attitudes of head nurses and floor nurses toward each other and the extent to which they meet each other' s expecta tions. This study was prepared for the purpose of helping head nurses and nurses they supervise to work better together. It is also conducted to investigate the relati onship between the attitudes these two groups have toward each other and the ex tent to which they meet each others expectations. The study group consisted of 47 head nurses and 264 floor nurses working at three organizationally different hospitals : Haydarpaşa Numune State Hospital and Okmeydanı Social Security Hospital and Marmara University Hospital. Using available literature and expert advice, two separate survey forms we re prepared for the head nurses and floor nurses. Face - to - face interviews were also used. The results that were obtained were analyzed using the percentage test, the chi - square test, the t - test, variance analysis and the Pearson Correlation test. According to the evaluation that was done, the attitude points of head nur ses towards floor nurses was 4.55±1.11, the average of the extent to which the ex pectations of the head nurses were met was 4.26±0.73; the attitude points of floor nurses toward head nurses was 4.46±1.59, the average of the extent to which their needs were met was 3.81 ±0.90. Wheh the attitudes of the head nurses toward to floor nurses were compa red with the extent to which the head nurses expectations were met (r=.50, p < 0.001) a positive relationship was found. Similarly, when the attitudes of floor nur ses toward head nurses was compared with the extent to which the floor nurses expectations was met (r =.59, p < 0.001). The result was meaningful. When the attitudes of floor nurses toward head nurses was compared with the extent to which the head nurses expectations were met, a meaningful relations hip was found (r=.40; p < 0.001). However, when attitudes of head nurses toward floor nurses was compared with the extent to which the expectations of the floor nurses were met, a meaningful relationship was not found (r =.11). 71The attitude points of floor nurses towards head nurses who had taken advanced courses on administration-related topics was more positive (t=3.30; p < 0.001). The ex tent to which they met the expectations of the head nurse was higher (t= 3.63; p < 0.001). The attitudes points of floor nurses toward nurses who worked in university hospitals was more positive (F=7.57; p < 0.001) and the extent to which they met the head nurse' s expectations was higher (x2= 22.82; p < 0.01). In order for the floor nurses to carry out the wishes and orders of the head nurses, they need to have a positive attitude toward the head nurse. The head nurse, in turn, must be sensitive to the needs and desires of the floor nurse. Suggestions for how this can be done have been offered. 72