Hemşirelerin manevi bakım rehberi geliştirilmesine ilişkin gereksinim, bilgi ve algılarının belirlenmesi: Durum analizi
Determining the needs, knowledge and perceptions of nurses to develop a spiritual care guide: A situation analysis
  1. Tez No: 777884
  2. Yazar: DÖNDÜ DİDEM ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH GÜROL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yoğun bakım, palyatif bakım ve onkoloji ünitelerinde çalışan hemşirelerin manevi bakım ile yetki ve özerklik algılarının manevi bakım rehberine ilişkin gereksinimleri, bilgi ve algılarına etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu çalışma tanımlayıcı nitelikte olup araştırmaya 181 hemşire katılmıştır. Çalışma verilerinin toplanmasında;“Tanıtıcı Bilgiler Formu'', ”Hemşirelik Yetki ve Özerklik Ölçeği'' ve ''Manevi Destek Algısı Ölçeği" kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package For Social Sciences) programı kullanılmıştır. Hemşirelerin manevi bakım bilgilerinin yeterliliği konusunda kararsız oldukları (%59.1), geliştirilmiş rehber ihtiyaçlarının olduğu (%77.9) tespit edilmiştir. Hemşirelerin Manevi Destek Algısı Ölçeği puan ortalaması 51.60 ± 8.97, Hemşirelik Yetki ve Özerklik Ölçeği; yetki alt boyut puan ortalaması 73.47±13.52, özerklik alt boyut puan ortalaması 22.65± 4.70, yetkinin önemi alt boyut puan ortalaması 23.44 ±4.82 ve özerkliğin önemi alt boyut puan ortalamasının 13.22± 3.19 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of spiritual care, authority and autonomy perceptions of nurses working in intensive care, palliative care and oncology units on their needs, knowledge and perceptions regarding the spiritual care guide. This study is descriptive and 181 nurses participated in the study. In the collection of study data;“Introductory Information Form”,“Nursing Authority and Autonomy Scale”and“Spiritual Support Perception Scale”were used. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program was used in the analysis of the data. It was determined that the nurses are undecided about the adequacy of their spiritual care knowledge (59.1%), and they need improved guideline (77.9%). It is determined that Nurses' Perception of Spiritual Support Scale mean score is 51.60 ± 8.97, Nursing Authority and Autonomy Scale; authority sub-dimension mean score is 73.47±13.52, autonomy sub-dimension mean score is 22.65± 4.70, importance of authority sub-dimension mean score is 23.44 ±4.82 and importance of autonomy sub-dimension mean score is 13.22± 3.19.