Crohn hastalığında anti saccharomyces cerevisiae ve anti-glikoprotein 2 düzeyleri ve bunların hastalığın klinik özellikleri ile olan ilişkisi
Anti-saccharomyces cerevisiae and anti-glycoprotein-2 antibody levels in crohn's disease and their relationship with clinical features
  1. Tez No: 653320
  2. Yazar: ALİ ERKAN DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN HÜLAGÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Crohn hastalığı ve ülseratif kolitin genetik olarak yatkınlığı olan bireylerde bakteriyel mikrofloraya karşı immün cevabın bozulması sonucu geliştiği düşünülmektedir. Crohn hastalığı her ne kadar tam bir otoimmün hastalık olmasa da immün sistem patogenezde rol aldığından bu hastalık ile ilişkili otoantikorların bulunması aratırmacıların ilgisini çekmiştir. Biz de çalışmamızda uzun zamandan beri bilinen bir antikor olan Anti-Saccharomyces cerevisae( S cerevisiae) antikoru (ASCA) ile yakın zamanda bulunmuş olan anti-GP2'nin Crohn hastalığındaki seroprevelansını ve bu antikorların hastalığın klinik özellikleri ile ilişkili olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Hastalar ve Metot: Çalışmaya Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim dalında takip edilen ve tanısı klinik, endoskopik, radyolojik ve laboratuar bulgular ile kesin olarak konmuş Crohn hastalığı tanılı 60 hasta, ÜK tanılı 62 hasta ve sağlıklı 46 gönüllü dâhil edildi. ASCA ve anti-GP2 düzeyleri ELISA yöntemini kullanan hazır ticari kitler ile çalışıldı. Hastaların verileri SPSS 15.0 programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Bu çalışmada ise anti-GP2 antikor pozitifliği ( IgA ve/veya IgG) Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve kontrol grubu için sırasıyla 25%, 5% ve 2% olarak bulunmuştur. Hastalarımızda anti-GP2 IgA pozitifliği literatürdekinden farklı olarak anti-GP2 IgG'ye göre daha fazladır ASCA pozitifliği (IgA ve/veya IgG) ise CH, Ü.K ve kontrol grubu için sırasıyla %52, %23 ve % 2 olarak bulunmuştur. Crohn hastalığında anti-GP2 (IgA ve/veya IgG) için sensitivite, spesifite, PPV, NPV sırasıyla 25% , 96%, 88% ve 55% olarak bulunmuştur. ASCA için ise bu değerler sırasıyla 50%, 86%, 78% ve 63%'tür. Bu iki antikor birlikte kullanıldığında en az bir antikorun pozitif olması durumunda sensitivite 58%'e çıkmaktadır. ASCA ve anti-GP2'nin birlikte pozitif olması durumunda spesifite ve PPV 100% olarak bulunmuştur. ASCA IgA pozitifliğinin cerrahi öyküsü ve komplike davranış ile ilişkili olduğu ancak tutulum yeri, başlangıç yaşı ve perianal hastalık ile ilişkili olmadığı görüldü. Anti-GP2 pozitifliği ile tutulum yeri, davranış, cerrahi öyküsü arasında ilişki gösterilemedi. Anti-GP2 IgA ve GP2 toplam antikoru pozitif olanların negatif olanlara göre daha genç yasta olduğu bulunmuştur Sonuç ve öneriler: Crohn hastalarında ASCA ve anti-GP2 pozitiflik oranı literatür ile uyumludur. Anti-GP2 ve ASCA'nın birlikte kullanımı indetermine kolit vakalarında Crohn hastalığı tanısını koymada yararlı olabilir. ASCA pozitifliği daha agresif bir davranış ile ilişkil olduğundan tanı konulduğunda ASCA pozitif olan Crohn hastalarına daha güçlü bir tedavi başlanması düşünülebilir. Anti-GP2 pozitifliği olan hastaların tamamında anti-GP2 IgA'nın pozitifliğinin rastlantısal olup olmadığı ülkemizden yapılacak başka yayınlarla incelenmeli ve eğer aynı bulgulara ulaşılırsa bu durumun genetik bir farklılığa işaret edip etmediği araştırılmalıdır. Anti-GP2'nin Crohn hastalarında gerçek pozitiflik oranı ve hastalığın klinik özellikleri ile ilişkisi hakkında daha sağlıklı yorum yapılabilmesi için yeni tanı konmuş daha çok sayıdaki Crohn hastasının izleneceği retrospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
AIM: Crohn's disease (CD) and ulcerative colitis (UC) are thought to arise in genetically susceptible individuals as a result of impaired immune response to bacterial microflora. Although Crohn's disease is not a pure autoimmune disease, as the immune system is involved in the pathogenesis of the disease, autoantibodies related to the disease have appealed the attention of researchers. In the present study we aimed to investigate the seroprevalances of a well-established autoantibody, ASCA and a newly introduced one, anti-GP2, and also to investigate the association of these antibodies with disease characteristics in Crohn's disease. PATIENTS AND METHOD: The study included 60 CD, 62 UC patients from Gastroenterology department of Kocaeli University Faculty of Medicine and 46 healthy volunteers. ASCA ve anti-GP2 titers were measured using commercially available kits. Statistical analysis was performed by using SPSS 15.0. RESULTS: In the present study the seropositivity of anti-GP2 (IgA and/ or IgG) for CD, UC and control group were 25%, 5% and 2%, respectively. In our Crohn's disease patients the seroprevalance of IgA isotype of anti-GP2 is much higher than the IgG isotype, which is in contrast to the data from the literature. The seropositivity of ASCA (IgA and/ or IgG) for CD, UC, and control group were %52, %23 and % 2, respectively. Sensitivity, specifity, PPV, and NPV for anti-GP2 in Crohn's disease were 25% , 96%, 88% and 55% respectively. ASCA seropositiviy yielded sensitivity, specifity, PPV, NPV of 50%, 86%, 78% and 63%, respectively. When these two antibodies are combined, the sensitivity reaches to a value of 58% in the presence of at least one antibody seropositivity. In the case of simultaneous seropositivity for boh ASCA and anti-GP2, specifity and PPV reach to a value of 100%. ASCA IgA seropositivity was correlated with complicated behaviour and history of surgery but not with location, age at diagnosis and perianal disease. There was no correlation between anti-GP2 seropositivity and location, behaviour or history of surgery. Patients who were seropositive for anti-GP2 IgA or anti-GP2 total were younger compared to those who were seronegative. CONCLUSION: Seropositivity prevalance for ASCA and anti-GP2 in patients with Crohn's disease is in accordance with the data from the literature. Combination of ASCA and anti-GP2 may help in differentiating Crohn's disease from ulcerative colitis. As ASCA seropositivity is associated with a more complicated disease course, it may be assumed that patients who are seropostive for ASCA at initial diagnosis should receive a more intense therapy. Whether the predominance of anti-GP2 IgA isotype in Turkish Crohn patients is just a coincidence should be evaluated in the future with other studies from our country. If similar results are found, it should be investigated whether this finding indicates a difference in genetic background. For estimating the true prevalance of anti-GP2 seropositivity in Crohn patients and evaluating the association of this seroposivity with disease characteristics, retrospective studies including a large number of naive Crohn's disaese patients are needed.