Ailesinde kanser tanısı almış üniversite öğrencileriyle ailesinde kanser tanısı almamış üniversite öğrencilerinin depresyon ve sürekli kaygı durumlarının karşılaştırılması
Comparison of depression and trait anxiety status of university students with cancer diagnosis in their families and university students with no diagnosis of cancer in their families
- Tez No: 653339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR TARI CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kanser kişilerin ruhsal ve bedensel olarak etkilendikleri ciddi bir hastalıktır. Kanserin hastalar kadar hasta yakınları üzerinde de dolaylı etkileri bulunmaktadır. Bu etkilerin hasta yakınlarının psikolojik sağlıklarında gözlenmektedir. Bu çalışmada ailesinde kanser tanısı alan ve almayan üniversite öğrencilerinin yaşam kalitesi, depresyon ve sürekli kaygı düzeyleri incelenmiştir. Bu amaçla yapılan çalışmaya 122 kadın ve 78 erkek olmak üzere 200 kişi katılmıştır. Katılımcılara demografik veri formu, Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Form, Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği uygulanmıştır. Ailesinde kanser öyküsü olan katılımcıların yaşam kalitesi puanları düşükken depresyon ve anksiyete düzeylerinin anlamlı şekilde yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca ailesinde kanser öyküsü olan katılımcılarda yaşam kalitesi, depresyon ve anksiyete puanları arasındaki ilişki daha anlamlı bulunmuştur. Yapılan analizlerde cinsiyet, yaş, psikolojik sorun varlığı, sigara-alkol-madde kullanımı ve intihar girişimi değişkenlerine göre katılımcıların puan ortalamaları anlamlı şekilde farklılaşmaktadır. Ailede kanser tanısı olması yakınların yaşam kalitelerini ve psikolojik iyilik hallerini önemli ölçüde etkileyen bir parametredir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a serious disease in which people are affected mentally and physically. Cancer has indirect effects on patients' relatives as well as patients. These effects are observed in the psychological health of patients' relatives. In this study, the quality of life, depression and trait anxiety levels of university students with and without family history of cancer were examined. 200 people, 122 women and 78 men, participated in this study. Demographic data form, Quality of Life Scale-Short Form, Beck Depression Scale and Beck Anxiety Scale were applied to the participants. It was observed that the quality of life scores of the participants with a family history of cancer were low, while their depression and anxiety levels were significantly higher. In addition, the relationship between quality of life, depression and anxiety scores was found to be more significant in participants with a family history of cancer. In the analyzes conducted, the mean scores of the participants differ significantly according to the variables of gender, age, presence of psychological problems, smoking-alcohol-substance use and suicide attempt. Family cancer diagnosis is a parameter that significantly affects the quality of life and psychological well-being of the relatives.