Türk hukukunda resmî vasiyetname
Official will in Turkish law
- Tez No: 653340
- Danışmanlar: PROF. DR. EVGEN GÜLÇİN ELÇİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 374
Özet
Eldeki çalışma, gündelik yaşamda ülkemizde en çok tercih edilen ölüme bağlı tasarruf olan resmî vasiyetname kavramı üzerine inşa edilmiştir. Ele alınan konunun bütüncül ve ayrıntılı bir incelemeye tabi tutulması perspektifinden hareketle, resmî vasiyetnamenin düzenlenmesine dair şeklî merasimin başlangıcından, resmî vasiyetnamenin teslimi ve açılmasına kadar söz konusu ölüme bağlı tasarrufun yolculuğuna ilişkin bütün sürecin tüm detaylarıyla analiz edilmesi; karşılaşılması muhtemel sorunlara çözüm önerileri getirilmesi ve bu anlamda resmî vasiyetnameye ilişkin herhangi bir kör nokta bırakılmaması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çalışma toplamda üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde miras hukuku bünyesinde önemli bir yer işgal eden ölüme bağlı tasarruf kavramı ve çeşitleri değerlendirilerek, resmî vasiyetnamenin bu büyük küme içerisindeki konumu ortaya konulmuş ve vasiyetname türleri ayrı ayrı açıklanarak özellikle çalışma konusu resmî vasiyetnameyle olan benzerlik ve farklıları ön plana çıkarılmıştır. İkinci bölüm ise, esasen üçüncü bölüm ile birlikte çalışmanın iki temel ayağını teşkil etmektedir. Bu bölümde resmî vasiyetnamenin düzenlenmesi kapsamında tanzime yetkili resmî memur ve ehliyet kavramlarının derinlemesine izah edilmesini takiben, resmî vasiyetnamenin düzenlenmesi merasimi ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise öncelikle resmî vasiyetnameye ilişkin özel durumlara odaklanılmıştır. Bu kapsamda Türkçe bilmeyenler yanında engelli durumdaki mirasbırakanların durumları açıklanmış; bunların sonrasında kanunda açıkça öngörülen resmî vasiyetname düzenlenmesine katılması ve bu ölüme bağlı tasarrufla lehine kazandırma yapılması yasaklanan kişilerden bahsedilmiş ve çalışma kapsamı dâhilinde önem arz eden noktalarına ışık tutulmuştur. Bütün bunların sonunda ise resmî vasiyetnamenin korunmasına ilişkin önlemler açıklanırken resmî vasiyetnamenin saklanması, teslimi ve açılması ile tebliği safhaları değerlendirilmiştir. Tüm bu bilgiler ışığında çalışmanın nihai gayesi, doktrin ve uygulamayı çeşitli hukuki sorunlar bağlamında sıklıkla uğraştıran bir hukuki kurumun, muhataplarınca anlaşılabilir kılınması ve bilimsel bilgiye katkı sunulmasından ibarettir.
Özet (Çeviri)
The present study is built on the concept of the official will, which is the most preferred testamentary disposition in our country in daily life. Based on the perspective of subjecting the matter at hand to an integrated and detailed research, it is aimed to analyze all the details of the journey of the testamentary disposition in question from the beginning of the formal ceremony regarding the issuance of the official will to the delivery and opening of the official will, to offer solutions to possible problems and in this sense not to leave any blind spots regarding the official will. Accordingly, the study consists of three main chapters. In the first chapter of the study, the concept of testamentary disposition, which occupies an important place within the inheritance law, and its types are evaluated, the position of the official will in this large cluster is revealed and the types of wills are explained separately and especially the similarities and differences with the official will, which is the subject of the study, are highlighted. The second chapter, especially together with the third chapter, constitutes the two main pillars of the study. In this chapter, following the in-depth explanation of the concepts of will issuing official and competency within the scope of issuing the official will, the ceremony for issuing the official will is discussed. In the third chapter of the study, it is primarily focused on the special situations regarding the official will. In this context, the situation of those who do not speak Turkish, as well as those who leave inheritance with disabilities were explained; subsequently, it is mentioned that the persons who are prohibited from participating in the arrangement of the official will clearly stipulated in the law and making gains in their favor with this testamentary disposition and within the scope of the study are highlighted. At the end of all this, while the measures regarding the protection of the official will are explained, the safekeeping, delivery and opening of the official will and the stages of its notification are evaluated. In the light of all this information, the ultimate goal of the study is to make a legal institution, which frequently deals with the doctrine and application in the context of various legal issues, understandable by its addressees and to contribute to scientific knowledge.