Hemşirelik öğrencilerinde siber zorbalık ve siber mağduriyet deneyimlerinin yalnızlık ve aleksitimi ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between cyberbullying and cyber victimization experiences with loneliness and alexithymia in nursing students
  1. Tez No: 653363
  2. Yazar: PINAR SEVDA GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL KARAKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Çalışma; hemşirelik öğrencilerinde siber zorbalık, siber mağduriyet deneyimlerinin yalnızlık ve aleksitimi ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal- Metot: Araştırmanın evrenini, 5.10.2020-30.10.2020 tarihleri arasında Erzurum Atatürk Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi birinci sınıf öğrencileri (N:286) oluşturmuştur. Belirtilen tarihler arasında araştırmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan, gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden 172 hemşirelik öğrencisi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Sosyodemografik Veri Formu, Siber Zorbalık - Siber Mağduriyet Ölçeği, Ucla Yalnızlık Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 22 programı kullanılmış ve frekans analizlerinin yanı sıra t testi, çoklu grupların karşılaştırılmasında varyans analizi, değişkenlerin aralarındaki ilişkiyi incelemek için Spearman's Rho Korlesyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Relationship Between Cyber Bullying and Cyber Victimization Experiences with Loneliness and Alexithymia in Nursing Students Aim: This study was conducted to examine the relationship between cyber bullying and cyber victimization experiences with loneliness and alexithymia in nursing students. Materials and Methods: The universe of the study was composed of first year students (N:286) of Erzurum Atatürk University Nursing Faculty between October 5, 2020 to October 30, 2020. The sample of the study consisted of 172 nursing students who met the inclusion criteria and accepted to participate in the study voluntarily between the specified dates. Sociodemographic Data Form, Cyber Bullying - Cyber Victim Scale, Ucla Loneliness Scale, Toronto Alexithymia Scale were used. SPSS 22 program was used for data analysis and besides frequency analysis, t test, variance analysis for comparing multiple groups, Spearman's Rho Correlation analysis to examine the relationship between variables were applied. Results: A statistically positive significant relationship was found in the Nursing Students between the scores Cyber Bullying - Cyber Victim Scale, Ucla Loneliness Scale and Toronto Alexithymia Scale.