Doğumsal kalp hastalıklarında yenidoğan döneminde yapılan transkateter girişimlerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of transcatheter interventions in neonatal period in congenital heart diseases
  1. Tez No: 653368
  2. Yazar: SELİN GUKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ÖDEMİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Doğumsal kalp hastalıkları (DKH), doğumsal hastalıklar içinde en sık görüleni olup, her 1000 canlı doğumda yaklaşık 8 sıklığında ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklar, antenatal dönemde tanı konulsa bile yenidoğan dönemindeki mortalite ve morbiditenin başlıca nedenlerinden birisi olabilmektedir. Yenidoğan döneminde açık kalp cerrahisi sınırlı merkez tarafından uygulanabilmektedir. Bu ameliyatların özellikle gelişmekte olan ülkelerde yüksek mortalite riski taşımasından dolayı daha az invaziv yöntemler tercih edilmektedir. Girişimsel kardiyak kateterizasyon işlemleri, yenidoğan döneminde de kullanımı giderek artan tedavi yöntemleridir. Bu çalışmada, üçüncü basamak bir çocuk kardiyoloji bölümünde girişimsel kardiyak işlem uygulanan yenidoğanların işlemlere ait özellikleri ve erken sonuçları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya, Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü anjiografi laboratuvarında 2014 Temmuz – 2019 Temmuz arasında yapılan 1764 adet tanı ve tedavi amaçlı kardiyak kateterizasyon ve anjiokardiyografi işleminden 334 yenidoğan hastaya yapılan 376 işlem dâhil edildi. Hastaların % 12,75'sine (n=42) birden fazla işlem yapıldığı saptandı. Duktus bağımlı pulmoner dolaşımda duktal stent impantasyonu 138 (%41,2) hastada en sık yapılan işlem olarak saptandı. Duktus bağımlı sistemik dolaşımda duktal stent impantasyonu ise 58 (%17,3) hastada ikinci sıklıkta yapılan işlemdi. Balon atriyal septostomi 33 hastada (%9,9) yapılırken, en az yapılan işlem ise yalnızca 1 hastada yapılan pulmoner kapak perforasyonu işlemiydi. On yedi hastada (%5,8) girişimsel işlem yapılmamış olup sadece tanısal anjiyo ve kalp kateterizasyonunda kalındığı saptandı. Kombine yapılan işlemler içerisinde ise en sık (n=15,% 4,4) olan pulmoner balon valvüloplasti ve duktal stent implantasyonu aynı seansta uygulanması olarak saptandı. Ayrıca balon aortik valvüloplasti, aort koarktasyon anjioplasi işlemleri de yapılan diğer girişimler içerisinde idi. Sonuç olarak, teknik olanaklardaki büyük gelişmeler ile birlikte tanısal amaçlı girişimsel kardiyolojik işlemlerin kullanımı hızla azalmakla birlikte, tedavi amaçlı yapılan transkateter girişimlerin çeşitliliği ve sayısı giderek artmakta ve cerrahi yöntemlerin yerini almaya başlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Congenital heart disease (CHD) is one of the most common congenital diseases and is approximately 8 per 1000 live births. Despite antenatal diagnosis, these diseases may be one of the major causes of morbidity and mortality in the newborn period. Open heart surgery in the neonatal period is applicable in limited centers and especially in developing countries because of the high risk of mortality, less invasive methods are preferred. Interventional cardiac catheterization is increasingly used in the neonatal period. In this study, the characteristics and early outcomes of the newborns who underwent interventional cardiologic procedures in a pediatric cardiology department were evaluated retrospectively. The study included 376 procedures were performed in 334 newborn patients. More than one procedure was performed in 12.75% (n = 42) of the patients. Ductal stent implantation in the ductus-dependent pulmonary circulation was the most common procedure in 138 (41.2%) patients.Ductal stent implantation in the ductus-dependent systemic circulation was the second most common procedure in 58 (17.3%) patients.Balloon atrial septostomy in 33 patients (9.9%) while, at least if the transaction was only the pulmonary valve perforation operations performed in 1 patient.Seventeen patients (5.8%) did not undergo interventional procedures and only diagnostic angiography and cardiac catheterization remained.Pulmonary balloon valvuloplasty and ductal stent implantation were the most common combined procedures (n = 15, 4.4%).In addition, aortic balloon valuloplasty and aortic coarctation angioplasty procedures were also performed. In conclusion, although the use of diagnostic interventional cardiologic procedures has been rapidly decreasing with the great advances in the technical possibilities, the variety and the number of therapeutic transcatheter interventions have been gradually increasing and it is beginning to replace the surgical methods.