Alt solunum yolu enfeksiyonu ile hastanede yatan çocuklarda solunum panelinde multipleks polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi ile viral etkenlerin taranması
Screening of viral factors in respiratory panel by multiplexpolymerase chain reaction in children who hospitalized withlower respiratory tract infection
  1. Tez No: 653367
  2. Yazar: GÜLŞEN CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KARAARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş Alt solunum yolu enfeksiyonları (ASYE) çocukluk çağında küresel boyutta mortalite ve morbiditenin en önemli sebeplerinden biridir. Özellikle beş yaş altı çocuklarda ASYE'ye bağlı her yıl yaklaşık 10 milyon ölüm ve yaklaşık 3 milyon hastaneye yatış gerçekleşmektedir. Etiyolojide viral etkenler olarak, sıklıkla, Respiratuar Sinsityal Virüs (RSV), İnfluenza A/B, Parainfluenza virüs tip 2-3-4 (PIV 2-3-4), Adenovirüsler ve Rhinovirüs/Enterovirüs rastlanmaktadır. Bunların dışında, son yıllarda İnsan Metapnömovirüsü (hMPV), Koronavirüs (HCoV) ve Bocavirüs gibi yeni viral patojenlerde bu listeye eklenmiştir. Çalışmamızın amacı, ASYE tanısıyla hastaneye yatan çocuk hastalarda solunum panelinde mültipleks PCR yöntemi ile solunum virüslerinin varlığının, sıklığının ve risk faktörlerinin belirlenmesidir. Gereç-Yöntem S.B.Ü İstanbul Kartal Dr. Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde 01 Ocak - 31 Aralık 2018 tarihleri arasında ASYE nedeni ile hastaneye yatan çocuklar retrospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Demografik özellikler, başvuru yakınmaları ve zamanı ile solunum sistemi muayene bulguları kaydedildi. Hastaların laboratuvar bulguları [lökosit sayısı, C-Reaktif protein (CRP)], posterior-anterior akciğer grafisi ve kan kültür sonuçları analiz edildi. Hastanede yatarken uygulanan tedaviler değerlendirildi. Hastaların nazofarengeal sürüntü örneklerinden yapılan multiplex PCR analizleri kaydedildi. Bulgular ASYE nedeni ile hastaneye yatırılan 153 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların %52.9'u kız, %47.1'i erkek (Kız/Erkek: 1.13/1) ve medyan yaşı 37 ay (min 12 ay-maks 298 ay) idi. Bir yaşın altında 5 (%3.3) hasta varken, 44 (%28.8) hasta iki yaşın altında, 115 (%75.2) hasta ise beş yaş altındaydı. Başvuru yakınmaları, %63.4 ateş yüksekliği, %62.7 öksürük, %43.8 nefes darlığı ve %37.9 hırıltı şeklindeyken; muayene bulgularında %48.4 krepitan raller, %45.1 ekspiryum uzunluğu ve %20.9 kaba raller saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction Lower tract respiratory infections (LRTI) is one of the most important causes of global mortality and morbidity in childhood. Approximately 10 million deaths and approximately 3 million hospitalizations each year due to LRTI were seen in children under 5 years. Respiratory syncytial virus (RSV), İnfluenza A / B, Parainfluenza virus type 2-3-4 (PIV 2-3- 4), Adenoviruses and Rhinovirus/Enterovirus are determined as an etiologic viral agents. Also, new viral pathogens such as Human metapneumovirus (hMPV), Coronavirus (HCoV) and Bocavirus have also been added to this list. The aim of our study is to determine the presence, and risk factors of LTRI and frequency of respiratory viruses by multiplex PCR in hospitalized patients with LRTI. Material and methods Patients who admitted to SBU Istanbul Kartal Dr. Lütfü Kırdar Education and Training Hospital, department of pediatrics between 01 January-31 December 2018 with LTRI were retrospectively identified. Demographic features, complaints and admitted times, and clinical findings were recorded. Laboratory findings [leukocyte count, C-Reactive protein (CRP)], posterior-anterior chest x-ray and blood culture results were recorded. Treatments during the admittion at the hospital were evaluated and multiplex PCR analyzes from the nasopharyngeal swab samples were recorded. Results A total of 153 patients were included in the study. The median age of the cases was 37 months(minimum 12- maximum 298) and 52.9 % were female, 47.1% were male (female/male ratio 1.13/1). Five patients (3.3%) were under 1 year, 44 (28.8%) patients were under 2 years and 115 (75.2%) patients were under 5 years. Patients' complaints were 63.4% fever, 62.7% cough, 43.8% shortness of breath and 37.9% wheezing; 48.4% crepitan rales, 45.1% long expirium and 20.9% rough rales were detected in the examination findings.