Sodyum glikoz ko-transporter -2 inhibitörlerinin diyabetes mellitus hastalarında aortik sertlik, diyastolik fonksiyon ve akım aracılı dilatasyon üzerine etkileri
Effects of sodium glucose co-transporter-2 inhibitors on aortic stiffness, diastolic function and flow-mediated dilatation in patients with diabetes mellitus
  1. Tez No: 653375
  2. Yazar: OĞUZ KAYABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ GÜNEŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET COŞGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Aterosklerotik kalp hastalığı mortalite ve morbiditenin en sık nedenidir. Endotel disfonksiyonu ateroskleroz ve kardiyovasküler risk faktörleri ile ilişkilidir. Diyabetes mellitus endotel disfonksiyonuna neden olarak aterosklerozun gelişmesinde önemli rol oynar. Tip 2 diabetes mellitus (T2DM) tedavisinde kullanılan sodyum glikoz ko-transporter 2 (SGLT-2) inhibitörleri kardiyovasküler nedene bağlı ölüm, kalp yetmezliğine bağlı hastaneye yatış ve kalp yetmezliğine bağlı ölüm oranlarını azaltmaktadır. Çalışmamızın amacı mevcut tedavisine SGLT-2 inhibitörü eklenen T2DM hastalarında endotel fonksiyonlarını yansıtan diyastolik parametrelerin, akım aracılı dilatasyonun ve aortik sertliğin değişimini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 17(%23)' si kadın 57(%77)' si erkek toplam 74 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 57,85±9,81 idi. Daha önce T2DM tanısı almış, sinüs ritminde, hipotansif olmayan, glomerüler filtrasyon hızı >60 ml/dk/1,73 m2 üzerinde olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. SGLT-2 inhibitörü başlanan hastalarda tedavi öncesi ve tedaviden 3 ay sonraki diyastolik parametreler, akım aracılı dilatasyon ve aortik sertlik değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: SGLT-2 inhibitörü başlanan hastalarda yapılan ekokardiyografik ölçümlerde 3.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Atherosclerotic heart disease is the most common cause of mortality and morbidity. Endothelial dysfunction is associated with atherosclerosis and cardiovascular risk factors. Diabetes mellitus plays an important role in the development of atherosclerosis by causing endothelial dysfunction. Sodium glucose co-transporter 2 inhibitors used in T2DM treatment reduce cardiovascular death, hospitalization for hearth failure and mortality rates due to heart failure. The aim of our study is to reveal the change in diastolic parameters, flow-mediated dilatation and aortic stiffness reflecting endothelial functions in T2DM patients in whom SGLT-2 inhibitor was added to their current treatment Materials and Methods: A total of 74 patients, 17 (23%) female, 57 (77%) male, were included in the study. The mean age of the patients was 57.85 ± 9.81. Patients with a previous diagnosis of T2DM, sinus rhythm, non-hypotensive, glomerular filtration rate >60 ml/min/1.73 m2 were included in the study. The diastolic parameters, flow mediated dilatation and aortic stiffness values before and 3 months after treatment were compared in patients who were started with SGLT-2 inhibitors.