Poli(akrilamid-ko-itakonik asit) ve poli(akrilik asit-ko-itakonik asit) hidrojellerinin şişme özellikleri, flukonazol salım davranışları ve mikrobiyal etkileşimlerinin incelenmesi
Investigation of swelling properties, fluconazole release behaviors and microbiological interactions of poly(acrylamide-co-itaconic acid) and poly (acrylic acid-co-itaconic acid) copolymeric hydrogels
  1. Tez No: 196629
  2. Yazar: HASLET EKŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHLİKA PULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sunulan çalışmada, farklı bileşimlerde akrilamid (AAm), akrilik asit (AA)ve itakonik asit (IA) içeren kopolimerik yapıdaki hidrojeller, amonyumpersülfat/sodyum bisülfit (NH4)2S2O8/Na2S2O5) kimyasal başlatıcı çifti veetilen glikol dimetakrilat (EGDMA) çapraz bağlayıcısı kullanılarakserbest radikal polimerleşmesi aracılığı ile sentezlenmiştir. Üretilen buhidrojellerin şişme davranışları değişen süre, pH ve sıcaklığa karşıincelenmiştir. Tüm hidrojellerin %şişme değerlerinin zamanla arttığı veyaklaşık 20 saat civarında dengeye ulaştığı gözlenmiştir. Hidrojeltürlerinden saf poli(akrilik asit) (PAA) hidrojelinin saf poli akrilamid(PAAm) hidrojeline göre daha fazla şiştiği saptanmıştır. IA nın jel yapıyada yer almasının şişme yüzdelerini etkilediği gözlenmiştir. 37,0ºC de vepH=7,4 de en çok şişen hidrojelin PAA olduğu belirlenmiştir. Kimyasalyapısını aydınlatmak amacıyla hidrojellerin FTIR spektrumları alınmış vespektrumlarda AAm, AA ve IA monomerlerine ait pikler gözlenmiştir.Morfolojik özelliklerin belirlenmesi için hazırlanan hidrojellerin yüzey vekesit SEM fotoğrafları çekilmiştir. Bu hidrojeller arasında en az şişmedeğerine sahip olan PAAm hidrojelinin diğer hidrojellere göre daha azgözenekli olduğu saptanmıştır.Şişme davranışı vajinal ortama uygun olan Flukonazol tutukluhidrojellerden etken madde salımı UV spektrofotometresi ile takipedilerek gerçekleştirilmiştir. Tüm serbestleşme çalışmaları pH=4,0 ve37,0ºC de yürütülmüştür. Serbestleşme süreleri kıyaslandığındapoli(akrilamid-ko-itakonik asit)-1 (PAAmIA-1) hidrojelinin Flukonazol'üpoli(akrilik asit-ko-itakonik asit)-1 (PAAIA-1) hidrojeline göre daha hızlısaldığı görülmüştür. Salım değerleri incelendiğinde her iki jelde deterapötik değere ulaşıldığı belirlenmiştir. Flukonazol tutukluhidrojellerin Candida Albicans (C.Albicans) ile etkileşimleri in-vitroortamda incelenmiş ve hidrojellerin C.Albicans üremesini önemli dereceengellediği saptanmıştır.Bilim Kodu : 201.1.117Anahtar Kelimeler : IA, AAm, AA, Hidrojel, Kontrollü Salım, C.Albicans,FlukonazolSayfa Adedi : 111Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mehlika PULAT
Özet (Çeviri)
In this study, copolymeric hydrogels, containing different compositionsof acrylamide (AAm), acrylic acid (AA) and itaconic acid (IA) weresynthesized by free radical polymerization using ammoniumpersulfate/sodium methabisulphite (NH4)2S2O8/Na2S2O5) chemicalinitiator pair and ethylene glycol dimethacrylate (EGDMA) as acrosslinker. Their swelling behavior was investigated as a function oftime, pH and temperature. The percentage swelling (%S) of allhydrogels were increased with time but after 20 h, constant percentageswelling was observed. It is found that the swelling of pure poly(acrylicacid) (PAA) hydrogel is higher than the swelling of pure polyacrylamidehydrogel. The presence of itaconic acid in gel matrix influences theswelling percentages. PAA was determined as the most swollenhydrogel at pH=7,4 and 37,0° For the structural characterization ofC.these hydrogels FTIR spectras were taken and the absorption peaks forAAm, AA and IA were observed in all spectras. To determine themorphological properties of hydrogels, surface and cross-section SEMphotographs were attempted. The AAm hydrogel which has the lowestswelling value was displayed less porosity than other hydrogels. Thehydrogels which are appropriate for the vaginal medium were chosenand UV spectrophotometer was used to follow the release ofFluconazole from the entrapped hydrogels. All of the release studieswere carried out at pH=4,0 and 37,0ºC. It has been seen thatpoly(acrylamide-co-itaconic acid)-1 hydrogel (PAAmIA-1) released theFluconazole faster than poly(acrylic acid)-1 (PAAIA-1) hydrogel, whenthe release times compared. Both of the hydrogels were reached thetherapeutic values. In-vitro interactions of Fluconazole entrappedhydrogels with Candida Albicans (C.Albicans) were investigated and itwas found that the hydrogels inhibited the growth of C.Albicans.Science Code : 201.1.117Key Words : IA, AAm, AA, Hydrogel, Controlled Release, C.Albicans,FluconazolePage Number : 111Adviser : Prof. Dr. Mehlika PULAT