Mikroorganizmalarda faja dirençlilik mekanizmalarının araştırılması ve faj dirençliliği taşıyan suş üretimi
Investigation of mechanisms of resistance in microorganisms and production of strains carring phage resistance
- Tez No: 65338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
öz Bu çalışmada Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi kanalizasyon suyundan Escherichia coli, Enterobacter sp. ve Klebsiella sp. suşları izole edilmiştir. Bu suşların spesifik fajlarına karşı, hassasiyetlerine ve dirençliliklerine bakılmıştır. Suşlar arasında faja karşı yüksek derecede hassas olan ve yüksek derecede dirençli olan suşlar bulunmuştur. Faja karşı dirençli olan suşlar Ethidium Bromid ile muamele edilerek bü dirençliliğin plasmide bağlı olup olmadığı araştırılmıştır. Aynı şekilde elde edilen suşlarda antibiyotik dirençliîiği de araştırılmıştır. Escherichia coli' nin E-5 olarak adlandırılan susunun plasmide bağlı faj dirençliîiği ve antibiyotik dirençliliği taşıdığı bulunmuş ve bu suşdan plasmid izolasyonu yapılmıştır. İzole edilen plasmid, faja karşı yüksek derecede hassas olan 2. Grup En-5 olarak adlandırılan Enterobacter sp. susuna transforme edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, we isolated Escherichia coli, Klebsiella sp. and Enterobacter sp. ' strains from Balcali Hospital sewage of Çukurova University. We investigated these strains' sensitivity and resistance to their specific phage. We found that some strains had high sensitivity and high resistance to phages. The strains which were resistant to phages were treated to Ethidium Bromide, whether the resitance is encoded by plasmid or not. In the same way, we also investigated resistance to antibiotics among these strains. We found that Escherichia coli E-5 had antibiotic and phage resistance, encoded by a plasmid, and this strain's plasmid was isolated from this strain. The plasmid DNA which was isolated from E-5 was transferred to 2. Group En-5 strain which was highly sensitive to phage.