Bazı mantar ekstraktlarının antimikrobiyal aktivitesi ve zaman-öldürme kinetiklerinin gözlemlenmesi
Investigation of the potential of some plant extracts in inhibition of some important enzymes in metabolic diseases
- Tez No: 653413
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN MURAT ALTUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Doğal ürünler, çeşitli hastalıklara karşı kullanılabilen bileşikler üretme potansiyeline sahiptir. Yaygın bakteriyel ilaç direnci göz önüne alındığında yeni antimikrobiyal maddelerin araştırılması önemlidir. Bu çalışmada, Fomes fomentarius (L.) Fr., Phellinus hartigii (Allesch. & Schnabl) Pat. ve Fomitopsis pinicola (Sw.) P. Karst., adlı üç makromantarın, altı farklı çözücü (su, metanol, kloroform, aseton, petrol eteri ve n-hekzan) kullanılarak elde edilen ekstraktlarının biri adet standart suş (E. coli ATCC 25922) ve on biri farklı direnç profiline sahip klinik izolat olan toplam on iki farklı Escherichia coli suşuna karşı antimikrobiyal aktiviteleri incelenmiştir. Ekstraktların antimikrobiyal aktivitesini belirlemek için minimum inhibisyon konsantrasyonu (MİK) ve minimum bakterisidal konsantrasyon (MBK) testleri kullanılmıştır. Ayrıca, seçilen ekstraktlar için zaman öldürme kinetiği testi yapılmıştır. Sonuç olarak, ekstraktların E. coli suşlarına karşı hem bakteriyostatik, hem de bakteriyosidal aktiviteye sahip olduğu görülmüştür. Ekstraktların kimyasal bileşimini ve etki şeklini belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Natural products have potential to produce compounds, which can be used against various diseases. While taking into account widespread drug resistance it is important to investigate new antimicrobial substances. In this study, the antimicrobial activities of the extracts of three macrofungi, namely Fomes fomentarius (L.) Fr., Phellinus hartigii (Allesch. & Schnabl) Pat. and Fomitopsis pinicola (Sw.) P. Karst., which were extracted by using six different solvents (water, methanol, chloroform, acetone, petroleum ether and n-hexane), were examined against twelve different Escherichia coli strains, where one of these strains was a standard strain (E. coli ATCC 25922) and eleven strain were clinical isolates presenting different resistance profiles. For determining the antimicrobial activity of the extracts minimum inhibition concentration (MIC) and minimum bactericidal concentration (MBC) tests were used. In addition, time-kill kinetics test was conducted for selected extracts. As a result it was observed that extracts have both bacteriostatic or bacteriocidal activity against E. coli strains. Further researched should be conducted to determine the chemical composition of the extracts and the mode of action.