Parkinson hastalığında intihar ve ilişkili faktörler
Suicide and related factors in parkinson's disease
  1. Tez No: 653421
  2. Yazar: GÜLSÜM ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KUMBASAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Neurology, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Parkinson Hastalığında İntihar ve İlişkili Faktörler Giriş ve Amaç: İntihar önemli bir halk sağlığı sorunudur. Parkinson hastalığı (PH) ilerleyici, nörodejeneratif bir sinir sistemi hastalığıdır. PH'da psikiyatrik semptomların sık görüldüğü göz önüne alındığında bu hastaların intihar riskinin ele alınması önemlidir. Parkinson hastalarının genel popülasyona göre intihar riskiyle ilgili yapılan çalışmalar sınırlı ve çelişkilidir. Bu çalışmanın amacı, vaka kontrol çalışmasıyla PH'da intihar riskini araştırmak ve ilişkili olabilecek faktörleri belirlemektir. Yöntem: Çalışmaya 126 Parkinson hastası ve 117 yaş, cinsiyet uyumlu sağlıklı kontroller dahil edildi. Bilişsel bozukluk Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MoCA) ile değerlendirildi ve skoru
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Suicide is an important public health problem. Parkinson's disease (PD) is a progressive, neurodegenerative nervous system disease. Considering that psychiatric symptoms are common in PD, it is important to consider the suicide risk of these patients. Studies on suicide risk in Parkinson's patients compared to the general population are limited and conflicting. The aim of this study is to investigate the risk of suicide in PD with a case control study and to determine the factors that may be associated. Method: 126 Parkinson's patients and 117 age, gender matched healthy controls were included in the study. Cognitive impairment was assessed with the Montreal Cognitive Assessment Scale (MoCA) and participants with a score