Halk eğitimi merkezlerinde düzenlenen kurslara katılan kursiyerlerin yaşam boyu öğrenme eğilimleri, katılım amaçları ve memnuniyetlerinin değerlendirilmesi (Erzincan örneği)
Evaluation of lifelong learning tendencies, participation objectives and satisfaction of trainees attending courses organized in public education centers (Erzincan example)
- Tez No: 653465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN BİROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmanın amacı, halk eğitimi merkezlerinde düzenlenen kurslara katılan kursiyerlerin yaşam boyu öğrenme eğilimleri, katılım amaçları ve memnuniyet düzeylerinin tespit edilmesidir. Araştırmanın evreni, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Erzincan ilinde faaliyet gösteren halk eğitim merkezlerinde açılan sosyal-kültürel ve mesleki-teknik ağırlıklı kurslara katılan 672 kursiyerdir. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma verilerinin elde edilmesi için anket formu kullanılmıştır. Anket formunda“Kişisel Bilgi Formu”,“Kurslara Katılma Sebepleri”“Kursiyer Memnuniyet Anketi”ve“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmamızda elde edilen veriler SPSS 20.0 istatistik paket programına girilerek veriler analiz edilmiştir. Araştırma verilerin değerlendirilmesinde frekans ve yüzde, Ki-kare analizi, ortalama, medyan, mod, çarpıklık ve basıklık değerleri, Independent Samples t-Testi ve ANOVA Testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda halk eğitim merkezlerinde verilmekte olan kurslara devam eden kursiyerlerin meslek edinme, günlük yaşamlarında değişiklik yapma düşüncesi, kurslara katılarak yaşadığı stres ve sıkıntılı durumdan kurtulma, kişisel özelliklerini geliştirme, çevresi tarafından takdir edilme, yeni insanlarla tanışma isteği günlük yaşamda değişiklik yapma isteği gibi nedenlerin oldukları belirlenmiştir. Kursiyerler, halk eğitim merkezindeki kurslardan, yöneticilerin tutumları, öğretmenlerin yeterli olmaları, kursta anlatılan konuları anlayabilme, kursların kendilerinin ve toplumun beklentilerini karşılayabildiği, çalışma hayatlarına katkı sağladığı düşüncelerinden dolayı kurslardan memnun oldukları tespit edilmiştir. Araştırmada ayrıca kursiyerlerin medeni durumları, çocukları olma durumları, eğitim durumları, daha önce halk eğitimi merkezlerinin açtığı kursa katılma durumları, katıldıkları kurs türü, farklı bir konuda başka bir kursa katılmayı düşünme durumları ile yaşam boyu öğrenme eğilimleri arasında anlamlı ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the lifelong learning tendencies, participation goals and satisfaction levels of the trainees attending the courses organized in public education centers. The population of the study is 672 trainees who attended social-cultural and vocational-technical courses opened in public education centers operating in Erzincan province in the 2018-2019 academic year. General scanning model was used in the research. A questionnaire form was used to obtain research data.“Personal Information Form”,“Reasons for Attending Courses”,“Trainee Satisfaction Questionnaire”and“Lifelong Learning Tendencies Scale”were used in the questionnaire form. The data obtained in our study were analyzed by entering the SPSS 20.0 statistics package program. Frequency and percentage, Chi-square analysis, mean, median, mode, skewness and kurtosis values, Independent Samples t-Test and ANOVA Test were used to evaluate the research data. As a result of the research, it was determined that there are reasons such as acquiring a profession, the idea of making changes in their daily lives, getting rid of the stress and distress experienced by participating in the courses, improving their personal characteristics, being appreciated by their surroundings, wanting to meet new people, desire to make changes in their daily life. It was determined that the trainees were satisfied with the courses at the public education center due to the attitudes of the administrators, the competence of the teachers, the ability to understand the subjects described in the course, the courses that meet the expectations of themselves and the society, and contribute to their working life. In the study, it was also concluded that there was a significant relationship between the marital status of the trainees, their status of having children, their education status, their participation in a course previously opened by public education centers, the type of course they attended, their status of thinking of participating in another course on a different subject and their lifelong learning tendencies.