Trigonometrik polinomlarla aynı anda yaklaşım
Nonuniquesness of simultaneous approximation by trigonometric polynamials
  1. Tez No: 65347
  2. Yazar: MEHMET AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZ [6] nolu kaynakta, trigonometrik polinomlarla en iyi aynı anda yaklaşımın tek olmayışı incelenmiştir. Derecesi en çok n olan T" trigonometrik polinomlarıyla türevlenebilir fonksiyonlara yaklaşım ele alınmış ve tanımlanmış bir || || normu altında bir fonksiyona, kendisi ve seçilmiş türevlerine en yakın verilen derecedeki trigonometrik polinomlar kümesinin ya tek elemanlı yada bir boyutlu olduğu gösterilmiştir. Biz bu çalışmada aynı normu kullanarak Chcbyshev normunda ve Chebyshev normu yerine tanımladığımız toplam normunu alarak elde ettiğimiz 1 || normunda trigonometrik polinomlarla aynı anda yaklaşımı ele alacağız ve diğer bazı özellikleri inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT İn [6], Johnson, Darelî J. investigates nonuniqueness of simultaneous approximation by trigonometric polynomials to the differentiable functions by nth order trigonometric polynomials. Using a given | |j norm, he shows that the best approximated set of trigonometric polynomials has either a unique element or its dimension is one. In this study, we will also consider the approximation using the trigonometric polynomials. We utilize a new norm called sum norm and denoted by 1 1. We replace the Chebyshev norm in || | by the newly proposed norm, and we will investigate the trigonometric polynomial approximations and its properties under the new norm 1 1.