Dijital baskı teknolojilerinin tekstil sektöründe kullanımı (Bursa, Denizli, Konya örneği)
Uses of digital printing technologies in textile sectors (Bursa, Denizli, Konya case)
- Tez No: 653477
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN SEMEN ERSÖZ UZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırma Bursa, Denizli, Konya tekstil sektöründe dijital baskı teknolojilerinin kullanımını araştırmak, tekstilde kullanılan dijital baskı tekniklerinin üretim süreçleri hakkında bilgi almak ve özgün desen tasarımlarından bir katalog oluşturmak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada dijital baskının tanımı, dijital baskının tarihsel gelişimi, tekstilde kullanılan dijital baskı teknikleri, Bursa, Denizli, Konya tekstil sektöründe kullanılan dijital baskı makinaları ve makinaların teknik özellikleri yer verilmiştir. Tarafımızdan hazırlanan toplam 20 adet özgün desen tasarımlarından bir katalog bölümü oluşturulmuştur. Araştırmanın örneklemini ise tekstil sektöründe dijital baskı tekniğiyle üretim yapan ve görüşmeyi kabul eden Bursa'da 25 adet tekstil işletmesi, Denizli'de 10 adet tekstil işletmesi, Konya'da 2 adet tekstil işletmesi olmak üzere toplam 37 adet tekstil işletmesi oluşturmaktadır. Bu işletmelerde dijital baskıdan sorumlu kişilere uygulanan yapılandırılmış görüşme formundaki 15 adet soruya verdikleri cevaplar doğrultusunda verilerin analizi yapılmış, bulgular ve değerlendirme bölümünde grafikler halinde sunularak en çok yüzdeye sahip matematiksel değer üzerinden yorumlaması yapılmıştır. Araştırma sonucunda Bursa ve Denizli ilinde dijital tekstil baskı makinalarının kullanımının yaygınlaştığı, Konya tekstil sektöründe dijital baskı makinalarını kullanarak üretim yapan firma sayısının çalışmamızda yer alan diğer illere göre çok az olduğu tespit edilmiştir. Eleman yönünden bakıldığında ise tekstil sektöründe dijital baskı makinelerini kullanabilecek kalifiye elemanın sorunu olduğu, dijital baskı alanında eğitimlerin yeterli olmadığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda dijital tekstil baskı ile ilgili teorik ve uygulamalı olarak eğitim veren kursların açılması bu tür çalışmaların desteklenmesi ve yaygınlaştırılması gerekmektedir. Gerekli eğitimler verilerek bu alanda ihtiyaç duyulan alt yapının sağlanmasının konu ile ilgilenenlere faydalı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This research has been prepared to investigate the use of digital printing technologies in the textile sector of Bursa, Denizli, Konya, to get information about the production processes of digital printing techniques used in textiles and to a catalog of original pattern designs. Definition of digital printing, historical development of digital printing, digital printing techniques used in textiles, digital printing machines used in Bursa, Denizli, Konya textile sector and technical characteristics of machines were included in the research. A catalog section has been created from a total of 20 original pattern designs prepared by us. The sample of the research consists of a total of 37 textile enterprises, including 25 textile enterprises in Bursa, 10 textile enterprises in Denizli, 2 textile enterprises in Konya, which produce with digital printing technique in the textile sector and agree to meet. In these enterprises, data were analyzed in accordance with their answers to 15 questions in the structured ınterview form applied to the people responsible for digital printing, and the results and evaluation were presented in graphs and interpreted based on the mathematical value with the most percentage. As a result of the research, it was determined that the use of digital textile printing machines in Bursa and Denizli province has become widespread, the number of companies manufacturing using digital printing machines in Konya textile sector is small, much compared to other provinces in our study.In terms of personnel, it has been determined that there is a problem of qualified personnel who can use digital printing machines in the textile sector, and training in the field of digital printing is not sufficient. In this context, it is necessary to open courses that provide theoretical and practical training with digital textile printing, and support and disseminate such studies. We think that providing the necessary infrastructure by providing the necessary trainings will be beneficial for those who are interested in the subject.