Süt ineklerinde prepartum dönem serum kalsiyum, magnezyum ve potasyum düzeylerinin buzağı gelişimi üzerine etkilerinin incelenmesi
The effects of prepartum maternal serum calcium, magnesium and potassium levels on calf development until weaning
- Tez No: 653489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR SERBESTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada prepartum maternal serum Ca, Mg, K düzeylerinin buzağıların doğum ve sütten kesimdeki morfolojik özellikleri (canlı ağırlık, cidago yüksekliği ve göğüs çevresi), kolostrum IgG konsantrasyonu ve biyokimya parametreleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada Siyah Alaca ırkı 79 baş buzağı kullanılmıştır. Anaların prepartum (-4, -3, -2 ve -1. haftalar) serum Ca, Mg ve K düzey ortalamaları (±standart sapma) sırasıyla 2.10±0.15 mmol/l, 1.24±0.19 mmol/l ve 5.04±0.57 mmol/l saptanmıştır. Her bir mineral için bu ortalama değerlerden daha az konsantrasyona sahip olanlar düşük daha fazla konsantrasyona sahip olanlar ise yüksek olarak gruplandırılmıştır. Kolostrum örnekleri doğumda ve 36. saatte alınmıştır. Canlı ağırlık, cidago yüksekliği ve göğüs çevresi 8 haftalık yaştaki sütten kesime kadar haftalık olarak ölçülmüştür. Morfolojik ölçümler sırasında alınan kan örneklerinden elde edilen serumlarda glukoz, toplam kolesterol, toplam protein, trigliserit, Ca, ALT, AST, GGT ve ALP düzeyleri saptanmıştır. Prepartum maternal serum Ca, Mg ve K düzey farklılıkları buzağıların doğumdaki morfolojik özellikler ve kolosturum IgG konsantrasyonunu etkilememiştir (P>0.05). Benzer şekilde, prepartum maternal serum Ca ve K düzey farklılıkları sütten kesimde morfolojik özellikleri etkilememiştir (P>0.05). Ancak, prepartum maternal serum Mg düzeyinin
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of prepartum maternal serum Ca, Mg, K levels on the morphological characteristics (body weight, withers and chest girth,), colostrum IgG concentration and biochemistry parameters of calves at birth and weaning were investigated. 79 calves of Holstein Friesian calves were used in the study. Arithmetic means of serum Ca, Mg and K levels (± standard deviation) of the cows in the prepartum (-4, -3, -2 and -1 weeks) were 2.10 ± 0.15 mmol / l, 1.24 ± 0.19 mmol / l and 5.04 ± 0.57 mmol /, respectively. For each mineral, those with less concentration than these average values were grouped as low and those with higher concentrations. Colostrum samples were taken at birth and at 36 hours. Body weight, wither height and chest girth were measured weekly until weaning at 8 weeks of age. The biochemistry parameters of glucose, total cholesterol, total protein, triglyceride, Ca, ALT, AST, GGT and ALP levels were determined in the serum obtained from blood samples taken during weekly morphlogical measurements. Prepartum maternal serum Ca, Mg and K level differences did not affect (P> 0.05) the morphological characteristics of calves and colostrum IgG concentration at birth. Similarly, differences in prepartum maternal serum Ca and K levels did not affect morphological characteristics in weaning (P> 0.05). However, it was determined that higher body weight (P= 0.026), withers (P= 0.031) and chest girth (P= 0.031) in calves birth cows prepartum serum Mg level