Kara ve deniz motorlarında yerli ve milli olma konusu ve verimlilik analizi: Türkiye'de dizel motorları örneği
Local and national and productive analysis location being in land and marine engines: Diesel example in Turkey
- Tez No: 653497
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Science and Technology, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dünyada, küreselleşme sürecinde son zamanlarda görülen tersine oluşumlar ile Türkiye'de yerli ve milli sanayi hamlelerine odaklanıldığı görülmektedir. Bu bağlamda, yerli ve milli olma konusunda kavramsal açılımlara ihtiyaç duyulduğu bir gerçektir. Yerelde üretim anlayışı ile hali hazırda var olan teknolojilere ilişkin üretimin dünya ölçeğinde pazar bulması, yeni teknolojiler ile rekabet ortamı ve özellikle de ölçek ekonomisinin getirdiği olumsuz koşullar itibarı ile kıt kaynakların verimli kullanışı konusu irdelenmektedir. Çalışmada, birinci bölümde, öncelikle yerli ve milli kavramı üzerinde tanımlama yapılarak kapsam belirlenmiş, kara ve deniz motorlarına ilişkin tanımlamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde, dünya genelinde yerli ve milli üretim yaygınlığı ele alınmış ve konu kapsamında motorların üretimine ilişkin literatür taramaları yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, Türkiye'de Dizel Motorlar örneğinde yerlileşme ve millileşme çalışmaları değerlendirilerek sahadan elde edilen birincil veriler ile verimlilik analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonunda PESTEL analizi çerçevesinde değerlendirilmesi yapılarak Türkiye'de dizel motorlarında üretimin yerli ve milli üretim anlayışının orta vadede yaşanması muhtemel dönüşüm gereği ekonomik verimliliğin olmayacağı yönünde bir sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the world, with formations seen recently reversed the process of globalization, it is seen that Turkey focus on local and national industry moves. In this context, it is a fact that conceptual expansions are needed to be indigenous and national. With the understanding of production in the local area, the production of existing technologies on the world scale, the competition with new technologies, and especially the negative conditions brought by the economies of scale, the efficient use of scarce resources are examined. In the first part of the study, first of all, the definition of the concept of domestic and national was defined and the definition of land and marine engines were included. In the second chapter, the prevalence of domestic and national production was discussed in the world. In the third part of the study, for example in the domestication and Turkey in Diesel Engines with primary data obtained from the field studies were conducted evaluating nationalization efficiency analysis. At the end of the study SWOT analysis and assessment should be experienced in the medium term, a possible conversion of diesel engines in local and national production in Turkey has reached an understanding that this will not result in economic efficiency.