Aile hekimlerinin covıd-19 pandemisi sürecinde yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri: Niteliksel bir araştırma
Problems experienced by primary care physicians during covid-19 pandemic and solution proposals: A qualitative research
- Tez No: 653496
 - Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN EKERBİÇER
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sakarya Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 108
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Çalışmamızda; aile hekimleri ile görüşmeler yapılarak, birinci basamak sağlık hizmeti veren aile hekimlerinin COVID-19 pandemisi sürecinde yaşadıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOT: Çalışma 1.10.2020-31.10.2020 tarihleri arasında Sakarya'da görev yapan 40 aile hekimi ile niteliksel yöntem kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada veriler; katılımcıların sosyo-demografik özelliklerinin ve pandemi sürecinde yaşanan sorunlar ile bu sorunların çözüm önerilerinin sorgulandığı yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Derinlemesine görüşme tekniğiyle elde edilen veriler temalar ve kategoriler altında gruplandırılmıştır. Gruplandırılan veriler kodlanarak analiz edilmiştir. BULGULAR: Katılan 40 kişinin 23'ü erkek, 17'si kadındır. Yaş ortalaması ise 41,15 ± 8,28 standart sapma (SS) yıldır. Araştırmaya katılan aile hekimlerinin hekimlik görev süresi ortalaması 16,38 ± 8,22 (SS) yıl iken, aile hekimliği görevinde bulunma süresi ortalaması 8,28 ± 3,04 (SS) yıldır. Katılımcıların COVID-19 pandemisinde görev yaparken yaşadıkları sorunlara dair belirttikleri arasında; fiziki şartlarının uygun olmaması, koruyucu ekipman eksikliği, gereksiz başvurular, ek ödemeler, hastaların bilinçsizliği, belirsiz rol dağılımı ve pandemiyle değişen sisteme uyum sorunu öne çıkmaktadır. Katılımcılara, pandemide aile hekimlerinin rolü ve birinci basamak sağlık hizmetlerinin işleyişine yönelik tavsiyeleri sorulduğunda fiziki şartların iyileştirilmesi, randevu sistemi ve raporlarla ilgili düzenlemeler, görev dağılımında değişikler, diğer sağlık kuruluşlarıyla iş birliği ve iletişimin sağlanması yönündeki fikirlerini aktarmışlardır. Pandemi sürecinde birinci basamak için daha kapsamlı rehber ve algoritmaların oluşturulması, görev tanımlarının belirlenmesi ve aile hekimlerine yönelik eğitimlerin yapılması gerektiğini belirtmişlerdir. Salgın yönetiminde aile hekimlerinin deneyimlerine ve fikirlerine yer verilmesi gerektiğini vurgulamışlardır. SONUÇ: Halkın risklerden korunması ve salgınların yönetilebilmesi için güçlü ve etkili bir birinci basamak sağlık hizmetine ihtiyaç vardır. Daha kaliteli ve verimli bir hizmet sunumuyla gelecekteki salgınlara hazırlıklı olmak için aile hekimlerinin pandemideki deneyimlerinin ve karşılaştıkları sorunların incelenmesi ve tavsiyelerinden faydalanılması gerektiğini düşünüyoruz. ANAHTAR KELİMELER: Aile hekimliği; Birinci basamak sağlık hizmeti; COVID-19; Pandemi; Niteliksel araştırma
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: In our study; interviews with primary care physicians were aimed to evaluate the problems faced by primary care physicians providing primary health care during the COVID-19 pandemic process and the solution proposals for these problems. MATERIALS AND METHODS: The study was conducted using the qualitative method with 40 primary care physicians working in Sakarya Province between 1.10.2020-31.10.2020. The data in the study were collected using a semi-structured interview form that included questions on socio-demographic characteristics and problems experienced during the pandemic process and solutions to these problems. The data obtained through the in-depth interview technique are grouped under themes and categories. The grouped data were analyzed by coding. RESULTS: Of the 40 participants, 23 were men and 17 were women. The mean age was 41.15 ± 8.28 standard deviations (SD) years. The mean length of the participants' practice time was 16.38 ± 8.22 (SD) years and the mean length of the participants' primary care medicine practice was 8.28 ± 3.04 (SD) years. Among the participants' stated about the problems they experienced while working in the COVID-19 pandemic; the problem of adaptation to the changing system comes to the fore due to the lack of appropriate physical conditions, lack of protective equipment, unnecessary applications, additional payments, unconsciousness of the patients, uncertain role distribution and the pandemic. When the participants were asked for their advice on the role of primary care physicians in the pandemic and the functioning of primary health care, they conveyed their opinions on improving physical conditions, arrangements regarding appointment system and reports, changes in task distribution, cooperation and communication with other health institutions. They stated that during the pandemic process, more comprehensive guidelines and algorithms should be created for primary healthcare, job descriptions should be determined and training should be provided for primary care physicians. They emphasized that the experiences and ideas of primary care physicians should be included in the management of the pandemic. CONCLUSIONS: A strong and effective primary healthcare service is needed to protect the public from risks and to manage pandemics. In order to be prepared for future pandemics with a better quality and efficient service, we think that primary care physicians' experiences in the pandemic and the problems they face should be examined and their advice should be used. KEY WORDS: Family medicine; Primary healthcare; COVID-19; Pandemia; Qualitative research