Between a refuge and a stepping stone: An organisational analysis of underground music in Turkey
Sığınak olmak ile basamak olmak arasında: Türkiye'deki yeraltı müzik sahnesinin örgütsel analizi
  1. Tez No: 653499
  2. Yazar: GÜNSELİ NAZ FEREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNA KUYUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez, Türkiye'de bir kültürel üretim alanı olan yeraltı müzik sahnesinin örgütsel ve söylemsel analizinden oluşmaktadır. Yeraltı müzik üretim alanı, kendisinden daha geniş olan ekonomik, politik ve kültürel alanlar ile kurduğu otonomi ilişkisi ile biçimlenen, kendine has bir kültürel üretim alanıdır. Tezin barındırdığı örgütsel/organizasyonel analiz, aktörlerin bir araya gelme, iş bölümü, karar alma ve finansal süreçlerine odaklanarak, alanda var olan farklı işbirliği biçimlerini kategorize ederken; söylemsel analiz ise yeraltı sahnesinde saha araştırması boyunca sık karşılaşılan, alanda işlerliğini sürdüren değer yargılarını ve bu yargıların ilişkili oldukları kapsayıcılık ve işbirliği pratiklerini incelemektedir. Tezin metodolojisi, alanda gerçekleştirilmiş iki yıllık bir katılımcı gözlemci saha araştırmasından ve bu süreçte yapılmış on dokuz derinlemesine mülakattan oluşmaktadır. Araştırma, örgütsel yapılar ile söylemsel yapılar arasındaki ilişkililiği irdelemesi sebebiyle, kültürel ürünlerin içinde var oldukları sosyal süreçlerin aydınlatılması adına önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is focusing on an organisational and discursive analysis of a field of cultural production: the underground music scene in Turkey. As a distinct cultural production, the underground is shaped by its autonomous character from larger fields of economy, culture and politics. The research is based on a two-year-long participant observation in the subject field and ninteen in-depth interviews conducted throughout this period. The organisational analysis includes an examination and categorisation of different types of cooperation by focusing on processes of gathering, division of labour, decision-making and financial arrangements. The discursive analysis clarifies the most common value judgements operating in the scene, relating to different practices of inclusivity and collaboration. Through illuminating the correspondences between organisational structures and dominant discourses in the underground music scene, this research offers a distinct approach to the social process in the making of cultural products.