Hz. Peygamber'in (SAV) eşlerinin birbirleriyle olan ilişkileri
The relationship of the Prophet's wives with each other
  1. Tez No: 653506
  2. Yazar: AYŞENUR ŞİMŞEK ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. BAHAÜDDİN VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma Hz. Peygamberin evliliklerini ve Rasûlullah'ın evlendiği hanımların birbirleriyle olan ilişkilerini içermektedir. Onlar Rasûlullah'ın her hâline muttalî olmuşlar ve sünnetin neşrinde en büyük rolü üstlenmişlerdir. Her ne kadar bu rolü üstlenmiş olsalar ve Peygamber efendimiz için ezvâc-ı tâhirât, bizler için ümmehâtü'l-mü'minîn olsalar da onların da bir beşer hayatı söz konusudur. İşte biz bu bağlamdan yola çıkarak onların birbirleriyle olan ilişkilerini inceledik. Peygamberimizin eşleri nübüvvetle beşeriyetin hemhâl olduğu bir haneye girmişlerse de insanlıklarından soyutlanmamışlar ve özellikle kadın olma fıtratının getirdiği bazı olayları yaşayabilmişlerdir. Bu bağlamda tek bâkire eş olan Hz. Âişe Rasûlullah'ın sevgisini elde etme yolunda en çok gayretkeşlik yapmış ve bu durum rivayet ettiği 2210 hadisin içine de yansımıştır. Her hanım arasında vukû bulabilecek olaylar zaman zaman ümmehâtü'l-mü'minîn arasında yaşanmış olsa da bu durum hiçbir zaman Allah'ın sınırlarını aşmamış ve en kısa sürede düzelme yoluna gidilmiş, istiğfar edilmiştir. Rasûlullah vefat ettikten sonra ise ümmehâtü'l-mü'minîn ilişkisi kumalık ilişkisinden ziyade kardeşlik ilişkisine dönüşmüş ve birbirlerini hayır ile yâd etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study includes the marriage of the Prophet and more specifically the relations of the women whom the Prophet married with each other. They witnessed every aspect of the Prophet and played the most important role in the spread of sunnah. Although they have assumed this role and are pure ladies for our Master the Prophet and mothers of believers for us, they also have a human life. Based on this context, we examined their relationships with each other. Even though the wives of the Prophet entered a household where humanity was united through prophethood, they were not isolated from their humanity and experienced some events brought about by the nature of being a woman. In this context, the only virgin wife Hz. Aisha made the greatest effort to attain the love of the Prophet and this situation was reflected in the 2210 hadiths she narrated. Even though the incidents that can be seen among each lady have happened between the mothers of the believers from time to time, this situation has never exceeded the limits of Allah and the path of recovery was made as soon as possible and repented. After the death of the Prophet, the relationship between the mothers of the believers turned into a relationship of brotherhood and they remembered each other for good.