Mind in metal: Contextualizing Late Bronze Age metal artifacts from Tarsus-Gözlükule, Turkey
Madende akıl: Tarsus-Gözlükule, Türkiye'den Geç Tunç Çağı maden eserlerine dair bağlamsal bir çalışma
  1. Tez No: 653505
  2. Yazar: MARTA KOUMARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI ÖZYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu tez, Tarsus-Gözlükule'ye ait Geç Tunç Çağı tabakalarından ele geçmiş maden eserleri bağlamsal bir yaklaşımla yeniden tasvir etmeyi hedefler. Bu eserler Hetty Goldman ve kazı ekibi tarafından yirminci yüzyılın başından ortasına kadar özenle ortaya çıkarılmış, incelenmiş ve yayımlanmıştır. Kazı projesinin sonuçları Anadolu arkeolojisini canlandırmakla birlikte buluntu çalışmalarında bağlamın daha az önemli olduğu zamanın kabul gören metodolojilerini izlemiştir. Yirmi birinci yüzyıl sırasında Tarsus-Gözlükule kazılarının yeni dönemi dahilinde maden eserlerin yeniden araştırılması söz konusu olmuş fakat bu çalışmalar daha çok kimyasal analiz yoluyla buluntuların element bileşimlerine odaklanmıştır. Bu nedenle, bu çalışma, yayımlanmamış kazı günlükleri, belgeler ve sonuç raporları üzerine kapsamlı bir araştırma ile, aynı zamanda önceki arkeometrik çalışmalarını içine dahil ederek, Geç Tunç Çağı maden eserlerini bağlamsal bir bakış açısı içinde yeniden konumlandırmayı amaçlar. Maden işçiliği ve maden işlenmesine dair yeni bulgularla birlikte, ortaya çıkan tablo incelenen dönemler boyunca yerleşim düzeni ve yapılaşmadaki değişikliklere rağmen madenlerin kullanımı ve üretimindeki kapsamlı sürekliliği göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to re-present the metal artifacts from the Late Bronze Age levels of Tarsus-Gözlükule through a contextual approach. These artifacts were assiduously excavated, examined and published by Hetty Goldman and her team from early to mid-twentieth century. The results of this excavation project galvanized Anatolian archaeology yet also followed the methodological conventions of the time where context was peripheral to the study of artifacts. The re-investigation of metal artifacts resumed within the new phase of archaeological research during the early twenty-first century, however, these focused more so on material composition through chemical analysis. Thus, the present study intends to re-situate the Late Bronze Age metal artifacts within a contextual perspective through an extensive study of unpublished field notebooks, documents and final reports while also incorporating previous archeaeometric studies. Together with new evidence on metalworking and metal processing on site, the resulting picture demonstrates the overarching continuity in the use and production of metals notwithstanding changes in the layout of the revealed settlement plan throughout the examined periods.