Batı Trakya'da yayınlanan 'Rodop Rüzgarı' dergisi (Şekil, muhteva ve yazar kadrosu bakımından bir inceleme)
'Rodop Rüzgarı' magazine published in Western Thrace (A review in terms of figure, content and author staff)
  1. Tez No: 653530
  2. Yazar: SIMPEL APTOULA CHASAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 390
Özet
Rodop Rüzgarı Dergisi, Yunanistan – Batı Trakya'nın Gümülcine (Komotini) şehrinde 12 Kasım 1999 yılında yayın hayatına gazete olarak başlamış ancak 2007 yılından itibaren dergi formatında devam etmiştir. Bu çalışmada derginin 2007 – 2018 yılları arasındaki yayınları incelenmiştir. İçerik; başyazı, haber, kültür ve etkinlik bakımından oldukça zengin olduğu görülmektedir. Çalışmada, başyazı, haber, kültür, etkinlik, makale, portre, anılar, röportajlar, popüler tarih, tarih, edebiyat, öykü ve şiir başlıklı metinlerde Batı Trakya Türk Azınlığını ele alan konular değerlendirilmiştir. Yüksek Lisans Tez Çalışması için Rodop Rüzgarı dergisinin yayımlanmaya başladığı Temmuz 2007 ile Mayıs 2018 yılları arasında çıkan 1-111 sayının tamamı incelenmiştir. Tez çalışmasının giriş kısmında,“Batı Trakya'nın Coğrafi Konumu”,“Lozan'dan Günümüze Batı Trakya Türkleri”, ve“Batı Trakya'da Basın Yayın”başlıkları verilerek çalışmaya yön verilmiştir. Tez dört ana başlık ve bölümlerinden oluşmuştur.“Birinci bölüm”de, dergi biçim, içerik ve görsel açıdan değerlendirilmiştir.“İkinci Bölüm”de dergide yer alan şair ve yazar kadrosu oluşturularak incelenmiş aynı zamanda Batı Trakya Türk Azınlığın kimliğini öne çıkaran edebi türlerin bir kısmı özet şeklinde verilmiştir.“Üçüncü Bölüm”de derginin içerisinde yer alan ve Batı Trakya Türk Azınlığın kimlik oluşumunda da rol oynayan edebi türler; yazar adına, türüne ve yayımlanma sırasına göre tasnif edilerek edebi türlerin bir dizini oluşturulmuştur.“Dördüncü Bölümde”ise Batı Trakya Türk Azınlığın kimlik oluşumunda rol oynayan edebi türlere birer örnek verilerek, görseller ile desteklenmiştir. Tez çalışması; sonuç, kaynakça ve ekler ile sonlandırılmıştır. Batı Trakya Türk Azınlığı ikili ve uluslararası antlaşmalarda belirlenmiş olan haklarından, Türk-Yunan ilişkilerinin seyrine ve Yunanistan'ın dönem dönem antlaşma hükümlerinin aksi yöndeki uygulamaları nedeni ile faydalanamamaktadır. Buna nazaran tarihi süreçte maruz kaldıkları baskı ve asimilasyon politikalarına rağmen kimliklerini savunmaktan vazgeçmemişlerdir. Kimlik oluşumuna genel olarak bakıldığında iletişim araçlarının değeri ve özellikle de yazılı basının önemi çok büyüktür. Yapılan bu çalışma, 2007 – 2018 yılları arasında Batı Trakya'da yayın hayatına başlamış olan“Rodop Rüzgarı”dergisindeki çeşitli edebi türleri araştırıp değerlendirerek, Batı Trakya Türklerinin kimlik oluşumundaki önemini ortaya çıkarmak amacı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Greece- The journal was published on 12th of November 1999 in the city of Gumulcine (Komotini) in Western Thrace as a newspaper and then from 2007 onwards it was continued as a journal. After reviewing the published articles between 2007- 2018 we found out that the content was enriched with titles, news, culture and entertainment mostly about the population of Western Thracian Turkish Minority. Apart from these, there were many articles, portraits, memoirs, interviews, modern history, history, literature, stories and poems. From July 2007 until May 2018, all 111 series of the published journal in preparation of the master thesis. The thesis focused on 'The geographical location of Western Thrace', 'The period from Lozan until the times of Western Thracian Turkish' and 'The press and broadcasting in Western Thrace'. The thesis is divided into four main parts. The first part; the journal focuses on the format, content and images. Second part; the journal researched the writers, list of poets and then it summarized some of the literature articles especially the ones about the Identification of Western Thracian Turkish Minority. Third part; The classification was done in terms of writers names, types and publishing dates which was mentioned in the identification of Western Thracian Turkish Minority in the literature review. The fourth part; The facts about identification of Western Thracian Turkish Minority in the literature review were used as samples with images that aimed to enrich the thesis. The thesis was finished with references, content analysis and appendices. Greece did not comply with the Lozan Pact and they tried to assimilate and put pressure on The Western Thracian Turkish Minority. However, the minority did not give up and continued to defend their identifications. In general, communication tools are important for identification but using broadcasting tools are even more important. The aim of this study is to show the importance of this journal ' Rodop Ruzgari' published between 2007-2018 in Western Thrace for identification of Western Thracian Turkish Minority.