Hipertansif hemodiyaliz hastalarında mi'RNA'ların fonksiyonu ve mi'RNA'ların hipertansiyon patogenezindeki rolü
Function of Mİ'RNA's in hypertensive hemodialysis patients and the role of Mİ'RNA's in hypertension patogenesis
  1. Tez No: 653531
  2. Yazar: NİCAT AHMADLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GULPERİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: HT dünyadaki insan nüfusunun 1 milyardan fazlasını etkileyen kardiyovasküler hastalıkların ana risk faktörüdür. Son dönemlerde kronik hastalıkların tedavilerinde yeni araştırma türleri içinde en yaygın olanı miRNA aracılı araştırmalardır. Fonksiyonları birçok hastalıkta (kanser, metabolik sendromlar ve diyabet) iyi bilinse de kalp damar hastalıkları ve HT ile ilişkili bulunan rolleri çok azdır. Güncel çalışmalar miRNA'ların HT'nin etyoloji ve karışık patogenezinde büyük fonksiyonları olabileceğinin düşündürür niteliktedir. Çok sayıda çalışma, mikroRNA'ların hücresel proliferasyon, apoptoz, farklılaşma ve hastalıkların gelişimi dahil olmak üzere çeşitli hücresel işlemlerde yer aldığını göstermiştir. miRNA'lar transkripsiyon sonrası seviyede gen ekspresyonunu düzenleyebilir, birçok tümör tipinde ve kardiyovasküler sistemde eksprese edilir ve kardiyovasküler hastalıkların oluşumunda ve gelişiminde önemli bir rol oynar. Bu araştırma, 50 hipertansif hemodiyaliz hastasında miRNA'ların fonksiyonu, değişen seviyeleri ve mi'RNA'ların hipertansiyon patogenezindeki rolünü gözden geçirmeyi planlamıştır. Gereç ve yöntem: Çalışma Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'nun 16.10.2019 tarihli ve 2019/269 sayılı kararı ile onaylandı. Bu çalışma Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç hastalıkları A.D.Nefroloji bölümü, Tıbbi Genetik A.D ve Hemodiyaliz ünitesinde 01.05.2020-07.05.2020 tarihleri arasında prospektif olarak gerçekleştirildi. Tüm veriler SPSS 21.0 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirildi. Verilerin hesaplanmasında sayı, yüzde, ortalama, standart sapma gibi ölçütler kullanıldı. Sayısal değişkenler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için Pearson korelasyon analizlerinden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: HT is the main risk factor for cardiovascular diseases affecting more than 1 billion of the human population in the world. MiRNA-mediated research is the most common among the new research types in the treatment of chronic diseases recently. Although their functions are well known in many diseases (cancer, metabolic syndromes and diabetes), they have very few roles associated with cardiovascular diseases and HT. Current studies suggest that miRNAs may have great functions in HT's etiology and mixed pathogenesis. Numerous studies have shown that microRNAs are involved in a variety of cellular processes, including cellular proliferation, apoptosis, differentiation, and the development of diseases. miRNAs can regulate gene expression at the post-transcription level, are expressed in many tumor types and the cardiovascular system, and play an important role in the formation and development of cardiovascular diseases. This research planned to review the function of miRNAs, their varying levels, and the role of mi'RNAs in the pathogenesis of hypertension in 50 hypertensive hemodialysis patients. Material and method: The study was approved by the Selcuk University Faculty of Medicine Ethics Committee's decision dated 16.10.2019 and numbered 2019/269. This study was carried out prospectively between 01.05.2020-07.05.2020 in Selcuk University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Department of Nephrology, Medical Genetics Department and Hemodialysis unit. All data were evaluated using SPSS 21.0 statistical software. In calculating the data, criteria such as number, percentage, average and standard deviation were used. Pearson correlation analysis was used to evaluate the relationship between numerical variables.