Çalışanların kişilik özelliklerinin sanal kaytarma ve iş tatmini üzerine etkisi: Kamu kuruluşu örneği
The effect of personality characteristics on cyberslacking and job satisfaction: An example from public instituttion
- Tez No: 653529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ TANSOY YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Son yıllarda internetin her alanda yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan sanal kaytarma kavramıyla, iş yerindeki iş tatmini seviyesini ölçmek ve bu değişkenler arasındaki kişiliğin önemini belirlemek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın örneklemini faaliyet göstermekte olan bir kamu iktisadi teşebbüsünde çalışan personel oluşturmaktadır. Bu amaçla literatür taraması yapılmış ve anket yöntemi ile üç farklı ölçek kullanılarak veriler toplanmıştır. Bu ölçekler; sanal kaytarma davranışı alt boyutları (önemli ve önemsiz sanal kaytarma), iş tatmini alt boyutları ve kişilik özelliğinin alt boyutlarıdır (deneyime açıklık ve sorumluluk, dışa dönüklük, duygusal denge). Demografik sorular ilave edilerek 47 soruluk anket, 242 idari personel tarafından cevaplanmış; uygun bilgisayar programında analiz edilmiştir. Sanal kaytarma davranışı ile deneyime açıklık ve sorumluluk boyutu ve duygusal denge boyutu arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Önemli sanal kaytarma boyutları ile kişilik özellikleri boyutları arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Buna göre; önemli sanal kaytarma davranışları ile dışa dönüklük, deneyime açıklık ve sorumluluk, duygusal denge boyutuyla arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Önemsiz sanal kaytarma davranışları ile kişilik boyutları arasında herhangi bir ilişki bulunamamıştır. İş tatmini ve sanal kaytarma davranışı arasında yapılan analizi sonucunda anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Literatür taraması sonucunda kısıtlı sayıda yapılan araştırmalar olduğu bu sebeple yapılan çalışmanın araştırmacılar ve iş dünyası için faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study the research is conducted to measure a level of job satisfaction in the workplace and to determine the importance of personality among these variables with the concept of cyberloafing that has emerged with the widespread use of the internet in all areas in rcecent years. The sample of this study consists of personnel that working in a state-owned enterprise. First of all, the literature reviewed. Then data were collected by using three different scales by questionnaire method. These scales; cyberslacking sub-dimensions (Serious and Minor Cyberloafing), job satisfaction sub-dimensions and dimensions (agreeableness, conscientiousness and openmindedness, extraversion, neuroticism) are at the bottom of the double feature. A 47 question questionnaire including demographic questions was answered by 242 administrative employees and analyzed with the oppropriate computer program. A significant relationship was found between the between the emotional balance and openness to experience and resposility dimensions with cyberloafing. Significant relationship is found between significant cyberloafing dimensions and personality traits dimensions. According to the results; significant relationship is found between extroversion, openness to experience and responsibility and emotional balance with cyberloafing and between job satisfaction and cyberloafing. It is found that three is no relationship between personality dimensions and insignificant cyberloafing. It is thought that there is limited number of studies in the subject. When the literature is examined, therefore this study will be useful for researchers and practitoners.