Primer sjögren sendromlu hastalarda damar sertliğinin serum asimetrik dimetilarjinin (ADMA), visfatin ve homosistein düzeyleri ile ilişkisi
The relationship between arterial stiffness and serum asymmetric dimethylarginine (ADMA), visfatin and homocysteine levels in patients with primary sjogren's syndrome
  1. Tez No: 653533
  2. Yazar: GÖKÇEM YALIN KOCAMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar ve bu hastalıklara yol açan ateroskleroz tüm toplumlarda önemli bir morbidite ve mortalite sebebidir. Aterosklerotik süreç endotelyal disfonksiyon ve damar sertliği ile ilişkilidir. Nabız dalga hızı damar sertliğini göstermek için kullanılan en iyi non invaziv metodların başında gelmektedir. Asimetrik dimetil arjinin (ADMA), visfatin ve homosistein de damar sertliği ile ilişkisi iyi bilinen moleküler belirteçlerdir. Primer Sjögren sendromlu hastalarda, diğer risk faktörlerinden bağımsız olarak, arteriyel sertlik ve bununla ilişkili olarak kardiyovasküler hastalık riski artmıştır. Bu çalışmada hastalarda arteriyel sertliğin, 24-saatlik kan basıncı holter kaydı, nabız dalga hızı gibi metodların yanında serum visfatin, ADMA ve homosistein gibi biyokimyasal belirteçler ile erken ilişkisinin saptanması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Primer Sjögren sendromu tanısı almış kardiyovasküler risk faktörü bulunmayan 76 hasta ve demografik özellikleri benzer 79 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm bireylerin 24-saatlik kan basıncı holter kaydı yapılarak nabız dalga hızı ve diğer indeksler holter kayıtlarından elde edildi. Hasta ve kontrol grubundan alınan kan örneklerinden ADMA, arjinin homosistein ve visfatin çalışıldı. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde student's t test, pearson korelasyon testi ve mann-whitney-u test kullanıldı. Bulgular: PWV kontrol grubunda 5.50 ± 0.835, hasta grubunda 6,85 ±1.0.33 tespit edildi. PWV ölçüm ortalamaları açısından hasta ve kontrol grupları arasında istatistiksel anlamlı farklılık bulundu (p=0
Özet (Çeviri)
Aim: Cardiovascular diseases and atherosclerosis leading to be an important cause of morbidity and mortality in all societies. Atherosclerotic process is associated with endothelial dysfunction and arterial stiffness. Pulse wave velocity is one of the best non-invasive methods used to demonstrate arterial stiffness. Asymmetric dimethyl arginine (ADMA), visfatin and homocysteine are well known molecular markers in relation to arterial stiffness. Patients with primary Sjögren's syndrome have increased risk of arterial stiffness and associated with cardiovascular disease, independent of other risk factors. In this study, it was aimed to determine the relationship of arterial stiffness with biochemical markers such as serum visfatin, ADMA and homocysteine as well as methods such as 24-hour blood pressure holter recording, pulse wave velocity. Methods: 76 patients without cardiovascular risk factors diagnosed with primary Sjögren's syndrome and 79 healthy volunteers with similar demographic characteristics were included in the study. Pulse wave velocity and other indices were obtained from the holter recordings by recording the 24-hour blood pressure holter of all individuals included in the study. ADMA, arginine and other methyl arginines, homocysteine and visfatin were studied from the blood samples taken from the patient and control groups. Individuals with major cardiovascular risk factors or known atherosclerotic disease from the patient and control groups were excluded from the study. Student's t test, pearson correlation test and mann-whitney-u test were used to evaluate the data obtained. Results: PWV was measured from 24-hour holter recordings. PWV was 5.50 ± 0.835 in the control group and 6,85 ±1.0.33 in the patient group.