Örgüt kültürü ve yenilikçi davranış ilişkisinde örgütsel adalet algısının aracı rolü: Bir alan araştırması
The role of organizational justice in the relationship of organizational culture and innovative behavior: A field research
- Tez No: 653532
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİP ÖRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgüt kültürünün yenilikçi davranış üzerindeki etki düzeyini incelemek ve bu etkinin ortaya çıkmasında algılanan örgütsel adaletin aracı rolü olup olmadığını tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda İstanbul'da faaliyet gösteren özel bir eğitim kurumunda araştırma yapılmıştır ve 406 idari personel ve öğretmeni kapsayan bir anket çalışması şeklinde uygulanmıştır. Uygulanan anket kişisel bilgiler, örgüt kültürü ölçeği, örgütsel adalet ölçeği ve yenilikçi davranış ölçeğinden oluşmaktadır. Elde edilen veriler; frekans, T-Testi, ANOVA testi, normallik testi, faktör, güvenilirlik, korelasyon ve çeşitli regresyon analizlerine tabi tutulmuştur. Çalışma sonucunda örgüt kültürü, örgütsel adalet algısı ve yenilikçi davranış düzeylerinin demografik değişkenlere göre farklılaşmadığı görülmüştür. Örgüt kültürü ile örgütsel adalet ve yenilikçi davranış arasında, örgütsel adalet algısı ile de yenilikçi davranış arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkilerin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca örgüt kültürünün örgütsel adaleti ve yenilikçi davranışı pozitif yönlü anlamlı düzeyde etkilediği, örgütsel adalet algısının da yenilikçi davranışı pozitif yönlü anlamlı düzeyde etkilediği görülmüştür. Sonuç olarak, örgüt kültürünün yenilikçi davranış üzerindeki etkisinde, örgütsel adaletin aracı değişken rolü olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the level of impact of organizational culture on innovative behavior and to determine whether the perceived organizational justice role in the emergence of this effect is to determine. For this purpose, research was initiated at a special educational institution operating in Istanbul and was carried out as a survey study covering 406 administrative staff and teachers. The survey consists of personal information, organizational culture scale, organizational justice scale and innovative behavior scale. The data obtained; frequency, T-Test, ANOVA test, normality test, factor, reliability, correlation and underwent various regression analysis. As a result of the study, it was seen that organizational culture, organizational justice perception and innovative behavior levels did not differ according to demographic variables. It has been determined that there is a positive relationship between organizational culture and organizational justice and innovative behavior, and between organizational justice perception and innovative behavior. In addition, it has been observed that organizational culture affects organizational justice and innovative behavior positively, and organizational justice perception positively affects innovative behavior. As a result, it has been determined that organizational justice has a mediating role in the effect of organizational culture on innovative behavior.