Türk sivil hava taşımacılığında hibrit iş modelleri: Paylaşım ekonomisi ve üyelik ekonomisinin hava taşımacılığına uyarlaması
Hybrid business models in Turkish civil aviation industry: Adaptation of share economy and membership economy to air transportation
- Tez No: 653547
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖZHAN DEDEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Havacılık sektöründen bağımsız olarak günümüzde dünya genelinde UBER (ulaşım şebekesi) vb. sistemlerle paylaşım ekonomisi, NETFLIX (medya hizmeti) vb. sistemlerle de üyelik ekonomisi gibi kavramlar popüler hale gelmiş, bu kavramlar Türkiye'de de karşılığını bulabilmiştir. Dünyadaki bu gelişmelere paralel olarak, havacılık sektörü de ilgili ekonomilerin birer uygulama alanı haline gelmiş ve bazı öncü uygulamalar havacılık sektöründe de faaliyetlerine başlamışlardır. Buna paralel olarak çalışmanın amacı, Dünya'da benzer öncü örnekleri olan ve 2020 yılı sonrası daha yaygın bir şekilde faaliyete geçmesi planlanan paylaşım ve üyelik ekonomisi iş modellerini Türk sivil havacılığına uyarlayarak, hava taşımacılığını daha popüler ve erişimi kolay hale getiren alternatif seçenekler yaratabilmektir. Bu noktada, özellikle iş amaçlı seyahat eden yolcular için“tarifeli havayolu işletmelerinde”paylaşım ekonomisi; iş ve özel amaçlı seyahat edebilecek yolcular için de“hava taksi işletmelerinde”üyelik ekonomisi modeliyle yeni bir iş modeli oluşturmak hedeflenmektedir. Buna istinaden Türkiye'de tescilli hava taksi firmalarının yöneticileri ve serbest olarak çalışan profesyoneller (brokerlar) ile yüz yüze mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Mülakatlardan elde edilen veriler eşliğinde çalışmaya özgü olarak Türk sivil havacılığında yeni bir hibrit iş modeli örneği oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Regardless of the aviation sector, concepts such as the sharing economy with systems such as UBER (transportation network) and the membership economy with systems such as NETFLIX (media services) have become popular around the world today, and these concepts have found their value in Turkey. In parallel with these developments in the world, the aviation sector has also become an application area of the relevant economies, and some leading applications have also started their activities in the aviation sector. In parallel, the aim of the study in a more common way for similar pioneering examples in the world and scheduled to start operating after 2020, the economy, the sharing economy, business models and membership of various initiatives by adapting to Turkish Civil Aviation, Air Transport is to create alternative options, which makes it more popular and easy to access. At this point, creating new alternative models for the sharing economy in scheduled airlines, especially for passengers traveling for business purposes; it is aimed to create a new business model with the membership economy model for passengers who can travel for business and special purposes as well as with air taxi companies. Accordingly, face-to-face interviews were conducted with managers of registered air taxi companies in Turkey and professionals (brokers) who work independently. A new hybrid business model has been established in Turkish civil aviation as a specific study, accompanied by data obtained from interviews.