Mavi yaka çalışanlarında örgütsel iletişim doyumu ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki
The relationship between organizational communication satisfaction and turnover intention in blue collor employees
- Tez No: 653571
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL TELMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada mavi yaka çalışanların örgütsel iletişim doyumları ve işten ayrılma niyetleri arasında bir ilişki olup olmadığını araştırılmıştır. Ayrıca örgütsel iletişim doyumunun ve işten ayrılma niyetinin, çalışanların demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Kocaeli Gebze'deki bir fabrikanın 125 mavi yaka çalışanı araştırma grubunu oluşturmuştur. Bu kapsamda 107 gönüllüye anket uygulanmış ve 94 geçerli anket veri çalışmasında kullanılmıştır. Veri toplama amacıyla demografik bilgi formu, örgütsel iletişim doyumu ve işten ayrılma niyeti ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılanlar örgütsel iletişim doyumu ölçeğinden ortalama 4,13 puan alarak orta düzeyde bir iletişim doyumuna, işten ayrılma niyeti ölçeğinden ise ortalama 2,17 puan alarak düşük düzeyde işten ayrılmaya niyetine sahip çıkmışlardır. Eğitim düzeyi yüksek olanların iletişim doyum düzeyleri de daha yüksek bulunmuştur. Kurumda çalışma süresi fazla olanların örgütsel bütünleşme doyumu da fazladır. Çalışanların aldıkları ücret ise örgütsel iletişim doyumu düzeyleri üzerinde anlamlı ve pozitif bir fark oluşturmaktadır. Örgütsel iletişim doyumu ve işten ayrılma niyeti arasında ise korelasyon analizinde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the relationship between satisfaction of organizational communication and turnover intention of the blue-collar employees. In addition, it has been tested whether organizational communication satisfaction and turnover intention vary, according to the demographic characteristics of the employees. Research group was 125 blue-collar employees of a factory in Gebze, Kocaeli. In this context, 107 volunteers were surveyed and 94 of them were valid. Demographic information forms, turnover intention scales and organizational communication satisfaction scales used for the data collection. Participants of the research received a medium level of satisfaction with the means score of 4,13 on the organizational communication satisfaction scale, and 2,17 score on the turnover intention scale at a low level. Communication satisfaction levels of those with higher education levels were also higher. Organizational integration satisfaction of those with a long working period in the factory is also high. The wages received by employees make a significant and positive difference on organizational communication satisfaction levels. No significant correlation was found between organizational communication satisfaction and turnover intention.