Franchising sisteminde örgütsel çatışma yönetiminin işletme performansına etkisi: Konya ili örneği
The effect of organizational conflict management on business performance in franchising system: The case of Konya
- Tez No: 653572
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Globalleşen dünya ekonomisinin sonucu olarak literatüre yeni bir kavram olan franchising eklenmiştir. Küresel bir köy haline gelen dünyada artık ekonomik ve kültürel açıdan bir sınırdan söz edilememektedir. Büyük firmaların küçük firmaları kolayca alt edebildiği günümüz ekonomilerinde küçük firmalar ya da yatırımcılar çareyi büyük firmalara sığınmakta bulmuş, büyük firmalarda bunu fırsata çevirerek günümüz pazarlarının her bölgesine etkin ve ucuz bir biçimde ulaşabilmek için“franchising”denen ortaklık kavramını ortaya çıkarmışlardır. Franchising sistemi pazarları birbirinden ayıran fiziki sınırların olmadığı bu küresel rekabet ortamı içerisinde pazarın her yerinde bulunmayı sağlayan ve bunu etkin ve düşük maliyetle gerçekleştiren bir sistemdir. Franchise veren ve franchise alan işletmelerin rekabet edebilme seviyesini yukarılara taşımayı amaçlayan bu sistemin temelleri ABD'de bir yüzyıl öncesi kadar yakın bir zamana dayanmaktadır. Çatışma terimi ise uyuşmazlıklar, kutuplaşmalar ve çelişki gibi değişkenlerden meydana gelen ve yalnızca bireyler arasında değil tüm sosyal gruplarda ortaya çıkabilen toplumsal bir olgudur. Bu nedenle çatışma, her yerde beklenen bir süreçtir. İş hayatında insan ilişkileri fazla olduğundan, bu ilişkilerden kaynaklanan sorunlarla da sık sık karşılaşılmaktadır. Bu sorunlardan biri de örgütsel çatışmadır. Örgütsel çatışma, bir araya gelen grupların taleplerinin, eğilimlerinin ve hedeflerinin çelişmesinden kaynaklanan ve bireyler arası, grup içi ve gruplar arası çatışmalardan meydana gelebilen bir süreçtir. Bu süreç birçok sektörde ortaya çıktığı gibi franchising sektöründe de görülmekte ve yönetimi ile işletme performansına doğrudan etki etmektedir. Bu çalışmanın amacı, franchising sisteminde örgütsel çatışma yönetiminin işletme performansına etkisini 4 alt boyutta (satış geliri, kârlılık, pazar payı, ve verimlilik) araştırmak ve sistemin içerisinde bulunan birey ve grupların memnuniyetini arttıracak tavsiyelerde bulunarak sistemin etkin bir şekilde çalışmasına katkıda bulunmaktır. Çalışmanın ilk bölümünde, franchising kavramı ve sisteminden, ikinci bölümünde, örgütsel çatışma kavramından genel hatları ile bahsedilecek, üçüncü bölümde ise Konya ilindeki franchising işletmeleri ile yapılan uygulama kısmı yer alacaktır. Çalışma sonunda, franchising sistemi, sistem içindeki birey ve gruplar ile gelecekteki çalışmalar için önerilere yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
As a result of the globalizing world economy, franchising is added as a new concept to literature. There is no economic and cultural border in the world which become a global village. In today's economies where big firms can easily overcome small firms, small firms or investors found a way to take refuge in big firms and big firms turned this in an opportunity and found out“franchising”concept in order to reach today's markets' every zone effectively and cheaply. The franchising system is a system that enables to be found all over the market effectively and low cost in this global competitive environment where there are no physical boundaries that is separating the markets from each other. The foundation of this system which aims to raise the level of competitiveness of franchisor and franchisee is based on a period as close as a century ago in the United States. The term of conflict is a social phenomenon that consists of variables such as incompatibility, polarization and contradiction and can occur not only among individuals but also in all social groups. Therefore, conflict is an expected process everywhere. Because of human relations are high in business life, problems that arise from these relationships are also frequently encountered. One of these problems is organizational conflict. Organizational conflict is a process that arises from the contradiction of the demands, tendencies and goals of the groups that come together and can occur from the interpersonal, inter-group and intra-group conflicts. This process occurs franchising sector as in many sectors and affects directly the business performance with its management. The purpose of this study is to explore the effect of organizational conflict management on the business performance in the franchising system within 4 sub-dimensions (sales revenue, profitability, market share and productivity) and to contribute to the working of system effectively by making recommendations to increase the satisfaction of individuals and groups within the system. In the first part of the study, the concept of franchising and its system, in the second part, the concept of organizational conflict will be mentioned in general terms, and in the third part, the application part that is made with franchising enterprises in Konya province will be included. At the end of the study, suggestions will be included for franchising system, individuals and groups within the system and future studies.