İki eksenli eğilme momenti ve eksenel yük altındaki kolonların sonlu parçalar metodu ile analizi
Finite seyment method for biaxially loaded reinforced concrete columns
  1. Tez No: 65359
  2. Yazar: SEVİM UMUR KORKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
IV ÖZ Bu çalışmada, sonlu parçalar metodu iki eksenli eğilme momenti ve eksenel yük etkisindeki betonarme kolonların çözümü için uygulanmaktadır. Parçalama işleminden sonra kolon bir uzay yapı olarak ele alınmaktadır. Kesitler, şekil değiştirmenin farklı seviyelerindeki tanjant rijitlik özelliklerinin hesaplanması için çelik ve betondan oluşan sonlu elemanlara bölünmektedir. Parça rijitlik ilişkileri en kesitin asal eksenlerine göre verilen diferansiyel denklemlerin çözümü ile hesaplanır. Kolonun tüm rijitlik matrisini kurmak için direk rijitlik yöntemi kullanılmaktadır. Malzeme plastisitesi ve geometrik değişikliklerden kaynaklanan nonlineerlik tanjant rijitlik yaklaşımını temel alan iteratif bir yöntem ile ele alınmaktadır. Yukarıda adı geçen hesap yöntemlerini kullanan, FORTRAN77 dilinde bir bilgisayar programı hazırlanmakta ve çeşitli örneklere uygulanmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: İki Eksenli Eğilme, Sonlu Parçalar Metodu, Tanjant Rijitlik Matrisi, Betonarme, Kolon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The finite segment method is applied, here, to solve biaxially loaded reinforced concrete column problem. The column is treated as a space structure after segmentation. The sections are divided into finite elements of steel and concrete in order to calculate its tangent stiffness properties at different levels of strain. The segment stiffness relationship is computed by solving the governing differantial equations for the principal axes of the cross section. Direct stiffness method is utilized to construct the whole column stiffness matrix. Nonlinearites due to material plasticity and geometrical change are handled by an iterative procedure based on the tangent stiffness approach. A FORTRAN77 computer program is implemented for carrying out the calculation procedure mentioned above and it is applied on numerous examples. KEY WORDS: Biaxially loaded, Finite Segment Method, Tangent Stiffness Matrix, Reinforced Concrete, Column