Arıtılmış atıksuyun yeşil alanların sulanmasında kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of the use of treated waste water in the irrigation of green areas
  1. Tez No: 653596
  2. Yazar: SABA FATTAHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ARDALI, DOÇ. DR. MUSTAFA SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu çalışma, arıtılmış atıksuların yeniden kullanım olanaklarının incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu amaca yönelik olarak, Samsun Doğu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinden alınan arıtılmış atıksuların Samsun ilinde golf sahasının ve yeşil alanların sulamasında uygunluğu araştırılmıştır. Çalışmada farklı oranlarda çeşme suyu ve arıtılmış atıksu ile hazırlanmış su örnekleri, üç tekrarlı olarak kum ve toprak karışımı örneği, golf sahalarına özgü olan Lolium perenne Topgun ve Festuca rubra com. Longfellow çim örnekleri ile çalışılmıştır. Drenaj suyu örnekleri, fiziksel- kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan bir yıl boyunca analiz edilmiştir. Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliğinde (SKKY) su kalite parametreleri için belirtilen standartlar ve sınır değerler referans alınarak değerlendirilmiştir. MSTAT-C paket programı kullanılarak yapılan varyans analizi sonuçlarına göre Lolium perenne Topgun, Festuca rubra com. Longfellow çim türlerinin arıtılmış atıksu ile sulama koşullarında golf sahası için en uygun çim türü olduğu belirlenmiştir. Örtü altı yüksek tünelde gerçekleştirilen kum denemesinde Lolium ve Festuca çim türü ile arıtılmış suların sulama suyu olarak kullanılması sonucu pH, sıcaklık, BOİ5, AKM ve NO3 için I. sınıf, fekal koliform II. sınıf, SO4 ve SAR için III. sınıf ve EC için V. sınıf olarak belirlenmiştir. Buna karşın toprak örnekleri ile yapılan denemelerde EC ve fekal koliform için II. sınıf, SAR ve SO4 için III. sınıf ve diğer parametreler için I. sınıf sulama suyu olarak belirlenmiştir. Kum ve toprak denemelerinde tüm seyreltmeler için Al, Pb, Fe, Mn, Cd, Cr ve Zn konsantrasyonları standart değerlerin altında belirlenmiştir. Sonuç olarak bu tez kapsamında yapılan çalışmalar ile elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, Samsun Doğu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma tesisinden gelen arıtılmış suların yeşil alanların sulamasında kullanılabileceği kanıtlanmış ve uygunluğu deneysel çalışmalar ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the reuse possibilities of treated wastewater. For this purpose, the suitability of the treated wastewater taken from Samsun Eastern Advanced Biological Wastewater Treatment plant for irrigation of the turf types used in the golf course in Samsun and the irrigation of green areas was investigated. In the study, different water samples prepared with tap water and treated wastewater in different dilution, a mixture of sand and soil in triplicate, Lolium perenne Topgun and Festuca rubra com. Longfellow grass samples, which are specific to golf courses, were studied. Drainage water samples were analyzed physically, chemically and microbiologically for a year. The standards and limit values specified for water quality parameters in the Water Pollution Control Regulation (SKKY) have been studied with reference. Lolium perenne Topgun, Festuca rubra com. Longfellow grass species were determined to be the most suitable grass type for the golf course under irrigation conditions with treated wastewater according to the results from the analysis of variance using the MSTAT-C package program. As a result of the studies using the waters treated with Lolium and Festuca grass type as irrigation water in to sand test in the high cover tunnel trials, pH, and temperature, BOD5, AKM and NO3 were determined as I. class, fecal coliform as II. class and for SO4 and SAR as III. class. Moreover, in the trials with soil samples, EC and fecal coliform were determined II. class, for SAR and SO4 as III. class and other parameters as I. class irrigation water. Al, Pb, Fe, Mn, Cd, Cr and Zn concentrations for all dilutions in sand and soil tests were determined below the conformity standard. As a result, when the findings obtained through the studies conducted within the scope of this thesis are evaluated, it has been proven that the treated wastewater from the Samsun Eastern Advanced Biological Wasteeater Treatment plant can be used in the irrigation of green areas and its suitability has been supported by the experimental studies.