Mortgage krizi çerçevesinde Türkiye'deki konut sektörünün incelenmesi
Analysis of the housing sector in Turkey within the framework of mortgage crisis
  1. Tez No: 653622
  2. Yazar: MEHMET ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN SÖNMEZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Araştırmanın konusu "Mortgage Krizi Çerçevesinde Türkiye'deki Konut Sektörünün İncelenmesi'' olarak belirlenmiştir. İçerikte de görüldüğü gibi 2007 yılında ABD konut sektöründe başlayan kriz, 2008 yılında finansal piyasalara yansımıştır. Finansal piyasalar aracılığıyla tüm dünyayı etkisi altına alan konut krizi küresel bir krize dönüşmüştür. Krizin çıkış sebepleri araştırılmış ve krizin ülke ekonomilerine dair etkileri incelenmiştir. Gelişmekte olan ülkeler sınıfında bulunan Türkiye'nin öncü sektörü haline gelecek olan inşaat ve konut sektörünün kriz döneminde yaşadıkları ekonomik küçülme ve kriz sonrası gelişim süreci gözlemlenmiştir. Kriz sonrası Türkiye Cumhuriyeti Devlet'inin almış olduğu önlem paketleri ve sonrasında yaşanan konut talebindeki artış 2018 yılına kadar gelişim göstermiştir. Kriz sonrası inşaat sektörünün mülk izninde artış gerçekleşmiş, kullanım izni de yıllar içerisinde artış sergilemiştir. 2013 yılında konut kredileri ilk kez 100 milyar TL'yi aşmış ve fiyatlarda da ciddi bir yükseliş yaşanmıştır. Bireylerde ve firmalarda oluşan konut fiyatlarının yükseleceği beklentisi ve faizlerin düşük seyri ile konut talebi artmış ve bankaların konut kredi hacmi yıldan yıla yükselmiştir. Bu durum neticesinde inşaat ve konut yatırımları artmıştır. Talebin artması ile konut fiyatlarının giderek yükselmesi beklentileri daha da tetiklemiştir. Talep çılgınlığı 2017 yılına kadar devam etmiş ve 2018 yılına gelindiğinde ekonomide yaşanan zorluklar ile konut satışları düşmüştür. Satışların gerilemesi ile firmaların talep fazlası yatırım yaptığı gözler önüne serilmiştir. Firmaların bankalara karşı kredi yükümlülüklerinin bulunması ile bu dönem içerisinde firmaların kredileri geri ödeme konusunda bir takım sorunlarla karşılaştığı gözlemlenmiştir. Bu durum neticesinde konut talebinin ve inşaat yatırımlarının beklentilere göre yapılması ile ülke ekonomisine ve faaliyet gösteren bankalara etkisi oldukça önem kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the research has been determined as 'Analysis of the Housing Sector in Turkey Within the Framework of Mortgage Crisis'. The crisis that started in the USA housing sector in 2007 reflected to financial market in 2008. The housing crisis which has influenced the whole through financial markets has turned into a global crisis. The causes of the crisis were investigated and the effects on the economies of the country were examined. Turkey is among the developing countries an it has been examined the causes of the contraction experienced during the crisis and the post-crisis development process of the construction sector, which will be the leading sector of Turkey. After the post-crisis austerity measures taken by the Republic of Turkey, housing demand increased until 2018. After the crisis, there has been an increase in the property permit of the construction sector and although there has been a slight decrease in the utilization permit, it increased in the following years. In 2013, housing loans exceeded 100 billion TL fort he first time and there was a serious increase in prices. The expectation of the individuals and the firms that the prices would increase further and low interest rates encouraged the increase in construction investments and as a result housing demand increased, causing the loans to increase. Increasing housing prices triggered these expectations even more. By 2018, the difficulties experienced in the economy and the decrease in the demand for housing revealed that the companies invested in excess demand. With the credit obligations of the companies towards the banks a number of problems started to ocur regarding the payment. This situation is very important to show how the housing demand and the construction investments affect the country's economy and the operating banks if the demands and investments are made according to the expectations.