2007 küresel krizi çerçevesinde Avrupa'da meydana gelen borç krizi ve Türkiye'nin kamu mali dengeleri üzerine yansımaları
Debt crisis in Europe in the context of 2007 global financial crisis and reflections on Turkey's public financial balances
  1. Tez No: 441431
  2. Yazar: EZGİ BAHÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
2007 yılında Amerika'da konut piyasasında başlayan krizin reel ekonomiyi etkisi altına alması ve tüm sektörlere yayılması sonucunda mortgage krizi küresel bir kriz haline gelmiştir. Kredi kuruluşlarının büyük Amerikan mortgage sağlayıcılarının kredi notlarını düşürmesi ve Amerika'da başlayan finansal karmaşa sonucunda Amerika'nın mortgage destekli tahvillerini elinde bulunduran Avrupa ülkeleri bu durumdan etkilenmiştir. Avrupa Birliği'nin tek para sistemine geçişiyle Euro Bölgesi'ne dahil olan ülkelerin ortak bir para politikası izlemesinin bir sonucu olarak borçlanma maliyetleri düşmüş ve bu durum Euro Bölgesi ülkelerini kamu maliyelerini döndürmek için borçlanmaya sevk etmiştir. Amerika'nın finans krizinin giderek derinleşmesiyle kredi notu vermede daha titiz davranmaya başlayan uluslararası kredi kuruluşlarının, ekonomik belirsizlikler neticesinde Yunanistan'ın kredi notunu düşürmesiyle Yunanistan'ın borçlanmasının maliyeti artmıştır. Yunanistan'ın yaşamış olduğu ekonomik sorunlarının, Avrupa Birliği tarafından ülkenin kendi dinamikleri içerisinde çözüleceğinin düşünülmesiyle krize müdahalede geç kalınması sonucunda kriz giderek derinleşmiştir. Kriz öncesi dönemde Avrupa Birliği'nde bazı ülkelerin yaşadığı ekonomik dengesizliklerin dikkate alınmaması sonucunda Yunanistan'ın akabinde İrlanda, Portekiz, İspanya ve İtalya da krize girmiştir. Avrupa'nın krizinin ticaret ortaklarını etkileyip etkilemediği sorusu çerçevesinde ihracatının ve ithalatının yarısından fazlasını Avrupa Birliği üyesi ülkelerle gerçekleştiren Türkiye'nin, krizden etkilenip etkilenmediği araştırılmış ve kriz döneminde Avrupa Birliği üyesi ülkelere yaptığı ihracatın azalması ve aynı dönemde ithalatının artması ile cari açığında artış gözlenen Türkiye'nin, daha önceki krizlerden çıkardığı dersler sayesinde almış olduğu önlemlerle krizin etkisini en aza indirmeyi başarabildiği gözlemlenmiştir. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin derin krizde olduğu ve ekonomik anlamda daraldığı dönemlerde Türkiye ekonomisi büyüme kat etmiştir. Bu anlamda küresel krizin etkisi ile Avrupa'da görülen borç krizinin Türkiye'yi diğer ülkelere kıyasla etkilemediğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Mortgage crisis has become a global crisis as a result of crisis, which began in housing market in the US in 2007, taking hold of real economy and spreading to all sectors. In the consequence of credit agencies has been decreasing the credit ratings of big American mortgage suppliers and financial chaos that has begun in the US, European countries which has hold mortgage backed securities has been influenced from this condition. With transition of European Union to single currency system, as a consequence of countries, which included to Euro Area, have implemented a common monetary policy, loan costs have decreased and this situation has prompt Euro Area countries to run in debt since they maintain their public finance. International credit agencies, which have started to make tiny distinctions with getting deeper of financial crisis of the US, with decreasing the credit rating of Greece in the sequel of economic uncertainties, loan cost of Greece has increased. Economic issues of Greece that has experienced, with considering to be cleared up in its dynamics by European Union, in the consequence of getting late to response to crisis, the crisis has been getting deeper. In the result of not to consider of economic imbalances that some countries have experienced in the European Union in the period of before crisis, Irland, Portugal, Spain, and Italy have also gone through to crisis soon after Greece. Within the scope of the question of whether Europe crisis has effected its trade partners, Turkey, which has realised more than a half of its export and import with European Union countries, researched that whether it has been influenced from the crisis or not and Turkey, which was monitored in its current account deficit with decreasing of its export to member countries of European Union in the crisis term and with increasing of its import in the same term, was observed to success minimalizing the affect of the crisis with taking measures due to take lessons from previous crises. Turkey economy has achieved growth in the periods of European Union member countries in deep crisis and in economic constriction. In this sense, it's possible to say that debt crisis has been inside the Europe with the affect of the global crisis, has not affected to Turkey.