Florofor boya içeren polimerik mikropartiküllerin sentezi ve uygulama çalışmaları
Synthesis and application studies of fluorophore dye containing polymeric microparticles
  1. Tez No: 653664
  2. Yazar: MELINA AKBARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VURAL BÜTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Polimerik mikropartiküllerin, literatürde araştırıldığında özellikle endüstride birçok uygulama alanı mevcuttur. Yüzeyi fonksiyonlandırılmış polimerik mikropartiküller yüzey kimyasının aktif kullanılabilmesine önem arz etmektedir. Poli(4-vinilbenzil klorür) polimeri aktif -Cl grubundan dolayı yüzey kimyasına elverişli bir polimerdir ve farklı kullanım alanları ile dikkat çekmektedir. Tiyazolotiyazoller ise çeşitli uygulamalarda kullanılabilirliği söz konusu olduğundan son yıllarda yoğun bir şekilde araştırılan konular arasındadır. Tiyazolotiyazoller ile fonksiyonlandırılmış polimerik mikropartiküllerin ilginç optik ve kimyasal davranış sergileyeceği bilmektedir. Bu çalışmada 2,5-di(piridin-4-yl)tiyazolo[5,4-d]tiyazol kondenzasyon reaksiyonu ile sentezlenerek ATR-IR ve 1H-NMR spektroskopileri ile karakterize edilmiştir. Poli(4-vinilbenzil klorür) küresel mikropartikülleri heterojen polimerizasyon yöntemi ile sentezlenerek hem in-situ hem de post-modifikasyon yöntemleri ile 2,5-di(piridin-4-yl)tiyazolo[5,4-d]tiyazol molekülü ile modifiye edilerek, floresan özellik sergileyen mikropartikülleri hazırlanmıştır. Bu mikropartiküller kullanılarak Ag+, Au3+, Pb2+ metal katyon çözeltilerinden; çözelti ortamında metal nanopartikül, yüzeyde ise metal mikropartikül sentezleri gerçekleştirilerek TEM, SEM, UV-Vis spektrofotometre ve XRD analizleri ile karakterizasyonları sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Polymeric microparticles have been found in many fields of application in the literature and industry. The surface functionalized polymeric microparticles are important because of their active usages in surface chemistry. The poly(4-vinylbenzyl chloride) is a suitable polymer for surface chemistry due to the active -Cl groups and attracts attention for its different valuable applications. Thiazolothiazoles have been used extensively in recent years because of their usefulness in various applications. Polymeric microparticles functionalized with thiazolothiazoles are reported to have interesting optical and chemical behaviors. In this study, 2,5-di(pyridin-4-yl)thiazole[5,4-d]thiazole has been synthesized by condensation reaction and characterized by ATR-IR and 1H NMR spectroscopies. Poly(4-vinylbenzyl chloride) spherical microparticles exhibiting fluorescent properties are synthesized by the heterogeneous polymerization method and modified by 2,5-di(pyridin-4-yl)thiazole[5,4-d]thiazole molecule with bothe in-situ and post-modification methods. By using these microparticles, metal nanoparticles in dispersing aqueous media and metal microparticles on the surface of dispersed polymer microparticles have been synthesized from Ag +, Au3+, Cd2+, Pb2+ cations and characterized by TEM, SEM, UV-Vis spectrofotometer and XRD analyzes.