Arıtma çamuru külü kullanılarak atıksulardan Pb2+ ve Mn2+ iyonlarının giderimi
Removal of Pb2+ and Mn2+ from wastewaters usi̇ng treatment plant sludge ash
  1. Tez No: 653704
  2. Yazar: DUYGU YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHSET İRDEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada Gaziantep ilinde bulunan evsel atıksu arıtma tesisinde bulunan yakma ünitesinden elde edilen kül kullanılarak sentetik olarak hazırlanan sulu çözeltilerden Pb2+ ve Mn2+giderimi incelenmiştir. Yöntem: Bu çalışma adsorbsiyon yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Başlangıç pH'sı, başlangıç metal iyonu konsantrasyonu, adsorbent konsantrasyonu, karıştırma hızı, temas süresi ve sıcaklığın adsorpsiyon verimine etkisi incelenmiş ve adsorpsiyon verilerinin Langmuir, Freundlich, BET ve Temkin izotermlerine uygunluğu araştırılmıştır. Elde edilen verilerden adsorpsiyon kinetiği, izotermleri ve termodinamik sabitler çıkarılmıştır. Sonuç: Yapılan denemeler sonucunda 100 mg L-1 Pb+2 için 0,5 adsorbent konsantrasyonunda optimum şartlarda % 72,27, 10 mg L-1 Mn+2 için 10 gr L-1 adsorbent konsantrasyonunda % 63,9 verime ulaşılmıştır. Elde edilen aktivasyon enerjisi ve termodinamik sabitler ise her iki madde içinde reaksiyonun ekzotermik, kendiliğinden ve rastgele olduğunu ve adsorpsiyonun fiziksel adsorpsiyon olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the removals of Pb2+ and Mn2+ from aqueous solutions prepared synthetically using ash obtained from the incineration unit in the domestic wastewater treatment plant in Gaziantep province were investigated. Method: This study was carried out using adsortion methods Findings: The effects of initial pH, initial metal ion concentration, adsorbent concentration, stirring speed, contact time and temperature on adsorption efficiency were investigated. Adsorption kinetics, isotherms and thermodynamic constants were determined from the data obtained. Results: As a result of the experiments, removal efficiencies of 72.27% for 100 mg L-1 Pb2+ at 0.5 g L-1 adsorbent concentration under optimum conditions and 63.9% for 10 mg L-1 Mn2+ at 10 g L-1 adsorbent concentration was achieved. The resulting activation energies and thermodynamic constants show that the reaction for both substances is exothermic, spontaneous and random, and that adsorptions are physical adsorption.