Ankara merkezi atıksu arıtma tesisi atığının çimentoya katılabilme olanaklarının araştırılması
Investigation of possibilities of adding the waste of Ankara wastewater treatment plant into cement
- Tez No: 97880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
IV ÖZET Atık su arıtmada, filtrasyondan filtre keki olarak elde edilen çamur kaçınılmaz bir Yan üründür. Kentleşmenin yüksek olduğu şehirlerde çamurun boşaltılacağı uygun alanların sağlanması problem oluşturmaktadır. Son yıllarda bir çok ülkede, bu probleme alternatif çözümler düşünülmektedir. Bu anlamda, dünyada, çamurun bir yapı malzemesi olarak kullanılmasına ilişkin artan bir ilgi mevcuttur. Bu çalışmada, filtre kekinin çimentoya katılabilme olanakları incelenmiştir. Örnekler Ankara Merkezi Atık Su Arıtma Tesisi'nden alınmıştır. Filtre keki iki farklı ürün olarak kullanılmıştır. İlkönce filtre keki 105°C'de kurutulup çimentoya katılmış, ikincisinde ise çimentoya katmadan önce 550°C'de yakılmıştır. Her iki örneğin fiziksel, kimyasal ve mineralojik özellikleri belirlenmiştir. Kurutulmuş filtre keki %5, 10, 15 ve 20 oranlarında çimento içine katılarak beton kalıpları dökülmüş, kurutulmuş filtre keki katmanın betonun dayanım, priz alma ve genleşme gibi özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Aynı deneyler, yakma işlemi sonunda oluşan filtre keki külü kullanılarak tekrarlanmıştır. Bununla birlikte kurutulmuş filtre keki, çimentoyu oluşturan hammaddelerle belirli oranlarda karıştırılıp klinkerizasyon testleri uygulanmış, oluşan klinkerler üzerinde kimyasal ve mineralojik özellikler incelenmiştir. %20 oranında kurutulmuş filtre keki katılan klinker, %5 oranında alçı taşı ile öğütülüp çimento elde edilmiş, bu çimento kullanılarak dökülen beton örneğinde dayanım, priz alma ve genleşme özellikleri belirlenmiştir. Sonuçlar, çimentoya kurutulmuş filtre kekinin %5'ten daha fazla katıldığında çimento dayanımını düşürdüğünü ve priz alma süresini geciktirdiğini göstermektedir. Bunun, kurutulmuş filtre keki örneğinin sahip olduğu yüksek organik içerikten kaynaklanmış olabileceği düşünülmektedir. Külün ise %20'ye varan oranlarda çimentoya katıldığında dayanımda bozucu bir etki yaratmadığı, hidratasyon ısısını olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Klinkerizasyon testleri sonucunda ise, elde edilen klinkerlerde ana mineral fazlarının oluştuğu görülmüş, fakat hammaddeye kurutulmuş filtre keki katıldığında çimentoda dayanımın gelişmediği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Atık su arıtma çamuru, filtre keki külü, çimento, dayanım, priz alma.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sludge which is obtained as a filter cake from filtration is an inevitable by product in wastewater treatment. Provision of appropriate lands for sludge disposal is a problem in highly urbanized cities. In recent years, some alternative solutions are considered for this problem in many countries. In this respect, there is an increasing interest in using sludge as a construction material in the world. In this study, the possibilities of filter cake addition into cement is studied. Samples were taken from Ankara Wastewater Treatment Plant. Filter cake was used as two different products. Firstly it was dried at 105°C and added into cement, and secondly it was incinerated at 550°C before addition. Physical, chemical and mineralogical properties of both samples were determined. Concrete mortars were molded by adding dried filter cake of 5, 10, 15 and 20% into cement, then the effects of adding dried filter cake were examined on strength, setting and soundness properties of concrete. Same experiments were repeated by using the filter cake ash obtained from incineration. Dried filter cake was mixed with cement raw materials in certain ratios and clinkerization tests were carried out, then chemical and mineralogical properties of the resultant clinker samples were determined. A cement sample was produced by grinding the clinker which had dried filter cake of 20% with 5% of gypsum, then the strength, setting and soundness properties of that concrete mortar including this cement were determined. Results indicated that addition of dried filter cake into cement more than 5% decreases the strength and retards setting time. It is thought that this may be caused by the high organic content of the dried filter cake sample. But there was no deteriorating effect when 20% of incineration ash was added to cement. Also it was noticed that addition of incineration ash had a positive effect on hydration heat values. In clinkerization test results, it was determined that the main mineral phases were formed in clinker samples, but no strength improvement was obtained when dried filter cake was added to raw meal. KEYWORDS: Wastewater sludge, filter cake ash, cement, strength, setting.