Prohexadione-Calcium uygulanmış hıyar fidelerine dikim öncesi gibberellik asit uygulamalarının bitki gelişimi üzerine etkileri
Effects of pre-planting gibberellic acid applications on plant growth on cucumber seedlings treated with Prohexadione-Calcium
- Tez No: 653703
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, hıyar fidelerine aşırı boylanmanın engellenmesi amacıyla uygulanan Prohexadione-Calcium'un (Pro-Ca) durdurucu etkisinin, dikim öncesinde yapılan gibberellik asit (GA3) uygulamalarıyla ne şekilde etkileneceğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneme 2019 yılı bahar ve yaz üretim döneminde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'ne ait otomasyon sistemli, gotik tip polikarbon topraksız tarım serasında yürütülmüştür. Hıyar fidelerine ilk gerçek yapraklarının görüldüğü aşamada yapraktan sprey şeklinde Pro-Ca'nın dört dozu (0, 50, 100 ve 200 ppm) ve dikim büyüklüğüne gelen hıyar fidelerine ise dikimden hemen önce GA3'ün 50 ve 100 ppm dozları yapraktan sprey şeklinde uygulanmıştır. Deneme 4x3 faktöriyel deneme deseninde, 4 tekerrürlü ve her tekerrürde 3 bitki olacak şekilde planlanmıştır. Çalışmada uygulamaların; fide döneminde morfolojik, dikim sonrası dönemde ise morfolojik, pomolojik, yaprak pigment içerikleri ve bitki başına verim parametreleri üzerine etkileri belirlenmiştir. Sonuç olarak, fide döneminde 50 ve 100 ppm Pro-Ca uygulamalarının fidelerde boy kontrolünü sağlamada, incelenen diğer morfolojik parametrelerde önemli düzeyde azalmaya sebep olmadan, fide kalitesini koruyarak etkili olduğu saptanmıştır. Pro-Ca uygulanan fidelere dikim öncesi yapılan GA3 uygulamalarının ise, Pro-Ca'nın sebep olduğu büyümeyi engelleyici etkinin giderilmesinde etkili olduğu belirlenmiştir. Özellikle 50 ve 100 ppm Pro-Ca uygulanmış bitkilere yapılan 50 ppm GA3 uygulaması, verimde bir azalmaya sebep olmadan, incelenen morfolojik, pomolojik ve yaprak pigment parametreleri üzerinde olumlu etkiler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine how the stopping effect of Prohexadione-Calcium (Pro-Ca) applied to cucumber seedlings to prevent excessive grading will be affected by gibberellic acid (GA3) applications before planting. The experiment was conducted in a gothic type polycarbon soilless agricultural greenhouse with automation system belonging to Kırşehir Ahi Evran University Faculty of Agriculture, Department of Horticulture in the spring and summer production period of 2019. Four doses of Pro-Ca (0, 50, 100 and 200 ppm) as a foliar spray at the stage when the first true leaves were seen on cucumber seedlings and 50 and 100 ppm doses of GA3 were applied as a foliar spray to cucumber seedlings which reached planting size. The experiment was planned in a 4x3 factorial trial design with 4 replications and 3 plants per repetition. In the study, the effects of the applications on the morphological during the seedling period and on the morphological, pomological, leaf pigment contents and yield parameters per plant in the post-planting period were determined. As a result, it has been determined that 50 and 100 ppm Pro-Ca applications during the seedling period are effective in maintaining the seedling quality without causing a significant decrease in the other morphological parameters examined. It was determined that GA3 applications applied to seedlings where Pro-Ca was applied before planting were effective in eliminating the growth inhibiting effect caused by Pro-Ca. Especially, 50 ppm GA3 application applied to plants treated with 50 and 100 ppm Pro-Ca had positive effects on the examined morphological, pomological and leaf pigment parameters without causing a decrease in yield.