65 yaş üstü bireylerde denge bozukluğu ve denge kaybının çeşitli faktörlerle ilişkisi
The relationship of balance disorders and loss of balance with various factors in individuals over 65
- Tez No: 653706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP TUZCULAR VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Demografik değişiklikler nedeniyle dünyada yaşlı nüfus hızla artmaktadır. Yaşlılarda denge bozukluğu sık karşılaşılan, morbidite ve mortalitesi yüksek olan düşme ile sonuçlanabilecek, işlevsel yetersizliğe yol açan önemli bir sağlık sorunudur. Bu çalışmada aile hekimliği kliniklerine herhangi bir nedenle başvuran, denge bozukluğu yakınması olmayan 65 yaş ve üstü bireylerde denge bozukluğu sıklığını tespit etmek, denge bozukluğu ile ilişkili olabilecek faktörleri saptamak amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Prospektif olarak yürütülmüş kesitsel ve tanımlayıcı tipteki araştırmaya S.B.Ü. Haydarpaşa Numune EAH Aile Hekimliği Poliklinikleri'ne 13.08.2020–13.09.2020 tarihleri arasında herhangi bir nedenle başvuran ve dahil edilme kriterlerini karşılayan, 65 yaş ve üstü 163 birey dahil edilmiştir. Katılımcılara; denge bozukluğu ile ilişkili olabilecek faktörleri ve sosyodemografik bilgileri sorgulamak için katılımcı bilgi toplama formu, dengeyi değerlendirmek için Tinetti Denge ve Yürüyüş Skalası (TDYS), beslenme durumunu değerlendirmek için Mini Nütrisyonel Değerlendirme Kısa Formu, uyku kalitesini değerlendirmek için Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 ve Microsoft Office Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The elderly population is rapidly increasing in the world due to demographic changes. Balance disorder in the elderly is a common health problem that can result in falls causing high morbidity, mortality and functional impairment. The aim of this study is to determine the frequency of balance disorders among individuals without a complaint of balance disorder seeking healthcare, aged 65 years of age and above and to determine the factors that may be associated with balance disorder. Materials and Methods: This cross-sectional and descriptive study that was carried out prospectively, included 163 individuals aged 65 and older who applied to Health Sciences University Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Family Healthcare Clinics for any reason between 13.08.2020 and 13.09.2020 and who met the inclusion criteria. The following forms were applied to participants with the face-to-face interview method: the participant information collection form was used to question various factors and sociodemographic information that may be associated with impaired balance, the Tinetti Gait and Balance Assesment Tool was used to evaluate balance, the Mini Nutritional Evaluation Short Form (MNA) was used to evaluate nutritional status, and the Pittsburgh Sleep Quality Index was used to evaluate sleep quality. The IBM SPSS Statistics 21.0 and Microsoft Office Excel 2007 programs were used for statistical analyses and calculations.