Alzheimer hastalığı olan bireyler ve nörokognitif bozukluğu olmayan 65 yaş üzeri bireylerin fiziksel performans testlerinin günlük yaşam aktiviteleri ve düşme ile ilişkisi
The relationship between individuals over 65 years without neurocognitive disorder and alzheimer's disease patients in terms of falling numbers, physical performance tests and daily activities
  1. Tez No: 501327
  2. Yazar: ZEYNEP SILA YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU YANIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Neurology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Alzheimer Hastalığı (AH) sahip bireylerle bilişsel bozukluğu olmayan ileri yaş bireylerin günlük yaşam aktiviteleri düzeyleriyle fiziksel performans testlerine bakarak denge, yürüme hızı, ve düşme sayılarıyla ilişkisini kıyaslamayı, bilişsel bozukluğun derecesinin düşme sayılarını arttırıp arttırmadığına bakmayı hedefledik Gereç-Yöntem: Orta derecede (Mini Mental Test skoru 10-18) veya hafif derecede (MMTS: 18-24) nörokognitif bozukluğu olan muhtemel Alzheimer teşhisli (n:40) ileri yaş birey ve bilişsel bozukluğu olmayan (MMTS: 24'ün üzerinde olan yaşları 65-91 arasında değişen (n:40) toplamda 80 ileri yaş birey alındı. MMTS ile bilişsel düzeyi belirlendi, Günlük yaşam aktivite düzeylerini görmek Alzheimer's Disease Cooperative Study-Activities of Daily Living (ADCS-ADL) ölçeğinin Türkçe'ye uyarlanmış formu kullanıldı. Üst ekstremite kavrama gücü, alt ekstremite motor gücüne bakmak, statik, dinamik denge, yürüme hızını belirlemek için 4 adet fiziksel performans testi bakıldı. Süreli Kalk ve Yürü Testi (TUG), 10 Metre Yürüme Testi, Sandalye Otur-Kalk Testi (CRT), el kavrama gücüne (JAMAR dinamometre ile) bakıldı. İstatiksel Karşılaştırmalarda değişken grupların dağılımını tespit etmek için Kolmogorov-Smirnow testi, normal dağılım gösteren değişkenlere ANOVA (tek yönlü varyans analizi) ve ikincil test olarak Post-hoc Tukey kullanıldı. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki-kare ve Fisher çapraz tablo istatistikleri kullanıldı. Değişkenler arası ilişkileri incelemede Spearman korelasyon analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to compare balance, walking rate and falling numbers through daily life activity levels and physical performance of AD patients and elders who haven't got cognitive impairment Materials-Methods: The study was enrolled with totally 80 individuals who were between ages 65 and 91. Individuals diagnosed with possible Alzheimer with moderate range (MMT score:10-18) and mild neuro cognitive impairment (MMT score:18-24) and whose cognitive functions were sufficient for communication, were taken. Cognitive level was determined by Mini Mental Test Score.In order to see daily life activities, Alzheimer's Disease Cooperative Study-Activities of Daily Living (ADCS-ADL) form adapted to Turkish.Four physical performance tests were used in order to determine, upper extremity grip strength, lower extremity motor strength, static, dynamic balance and walking rate. Timed Up and Go Test (TUG), 10 meter Walking test, Chair Rise Test (CRT), handgrip strength (by Jamar Dynamometer) were examined. In order o determine distribution of variable groups during comparison Kolmogorov-Smirnow test, ANOVA (one way variance analysis)for normally distributed variables and Post-hoc as secondary test were used. Chi-square and Fisher cross table statistics were used in comparison of categorical variables. Spearman correlation analysis was used in examination of relationship between variables.